Wybierz Strona

8 porad jak przygotować samochód do długiej podróży?

8 porad jak przygotować samochód do długiej podróży?

fot. pixabay.com

Wakacje już za kilka dni. Lipiec i sierpień to czas, kiedy rzesze rodaków wyjeżdżają na urlopowy wypoczynek. Transport jest bardzo różny – od modnych obecnie samolotów, poprzez autokary, pociągi aż po podróż własnym samochodem. Ta ostatnia wiąże się jednak z pewnego rodzaju ryzykiem, zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżamy w daleką trasę. Musimy się liczyć z tym, że jeśli nasz pojazd nie będzie w pełni sprawny, może sprawić nam niemiłą niespodziankę. W jaki sposób ustrzec się przed nieprzyjemnościami w podróży? Podpowiadamy!

1. Sprawdź olej, hamulce i inne podzespoły

Najbardziej podstawowe elementy, które obowiązkowo musimy sprawdzić to poziom oleju, stan hamulców oraz opon w naszym samochodzie. Jest to niezwykle istotne, jeśli nasz samochód ma już kilka lat lub spory przebieg. Czasem wystarczy prosta i szybka konserwacja lub dolanie oleju silnikowego, by samochód był odświeżony i przetrwał dłuższą trasę. Nie zapomnij jednak sprawdzić wszystkich elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze – skontroluj stan zawieszenia, wydechu, hamulców, układu chłodzenia czy akumulatora. Jeśli wiesz, że akumulator szwankuje, wymień go przed wyjazdem. Podobnie postąp z olejem jeżeli termin wymiany się zbliża, postaraj się wykonać operację, zanim wyjedziesz w trasę. Wątpisz, że sam rozpoznasz co w samochodzie „piszczy”? Nie rezygnuj z przeglądu, zawieź samochód do warsztatu i poproś o kontrolę i podstawowe wymiany. Lepiej zapłacić w złotówkach niż w euro w razie awarii samochodu poza granicami Polski.

2. Zajrzyj do ubezpieczenia oraz dowodu rejestracyjnego

Wydaje Ci się, że przegląd dopiero za tydzień? A może za miesiąc? Czas mknie niepostrzeżenie, więc czasem nie warto ufać w to, co się wydaje. Lepiej sprawdzić w dokumentach. Otwórz papiery i sprawdź do kiedy masz przegląd techniczny samochodu oraz czy przypadkiem nie nadszedł już czas zapłaty za ubezpieczenie OC. Ważne, aby zarówno jeden, jak i drugi dokument był ważny przez cały planowany czas podróży.

3. Sprawdź wyposażenie dodatkowe

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, musisz sprawdzić jakie wyposażenie dodatkowe powinno znaleźć się w Twoim samochodzie. Każdy kraj ma swoje własne wymagania względem wyposażenia obowiązkowego auta. W grę wchodzi konieczność posiadania apteczki, kamizelek odblaskowych, zapasowych żarówek, a nawet alkomatu czy zapasowych okularów. Zanim wyjedziemy w podróż, dokładnie zapoznajmy się z przepisami obowiązującymi w krajach, po których drogach będziemy się przemieszczać.

4. Zapakuj do auta podstawowe narzędzia i linkę holowniczą

Być może już wozisz te akcesoria ze sobą, lecz jeśli nie, to warto abyś wyposażył w nie samochód przed planowaną podróżą. Czasem kilka prostych narzędzi – klucz, podnośnik czy śrubokręt – pozwoli na uniknięcie dużych kosztów, związanych z serwisem za granicami kraju. Jeśli „złapiemy gumę” poradzimy sobie sami z wymianą koła, w innym przypadku konieczne może się okazać wezwanie lawety oraz wizyta w warsztacie.

5. Sprawdź koła!

Na kilka dni przed wyjazdem skontroluj stan swojego ogumienia. Sprawdź, czy w którymś z kół nie ubywa nadmiernie powietrze. Jeśli tak, to być może gdzieś znajduje się jakaś dziurka. Załataj ją przed wyjazdem. Przyjrzyj się także, czy bieżnikowi – powinien mieć co najmniej 3 milimetry oraz brak wyraźnych uszkodzeń mechanicznych. Pozostając w temacie kół – skontroluj także stan swojego koła zapasowego. Nieużywana opona straciła prawdopodobnie dużo powietrza. Dopompuj ją lub weź ze sobą mały kompresor albo zestaw naprawczy do przebitego koła samochodowego.

6. Jedziesz z nawigacją? Sprawdź aktualizację!

Drogi się zmieniają, są przebudowywane, a czasem wyłączane z użycia. Jeśli jedziesz gdzieś, gdzie jeszcze nie byłeś, albo byłeś dawno temu, to z pewnością jedziesz z nawigacją. Samo urządzenie jednak nie wystarczy. Powinny się w nim znaleźć aktualne mapy. Jeżeli od ostatniej aktualizacji nawigacji minęło sporo czasu, to czas przed wyjazdem w podróż jest doskonałym momentem na taką operację. Właściwa mapa pozwoli Ci ominąć remontowane drogi, korki, a także dobierze najdogodniejszą trasę np. nowo wybudowaną autostradą.

7. Przemyśl dodatkowe ubezpieczenie

Nawet jeśli sprawdziłeś stan techniczny samochodu i jesteś pewien, że wszystko działa jak należy, to weź pod uwagę, że na drodze może wydarzyć się sporo niespodziewanych sytuacji. Podobnie z awariami, czasem nowy samochód jest w stanie nas zaskoczyć. Takie ubezpieczenie może okazać się zbawienne zwłaszcza podczas podróży za granicę – zapewni nam np. darmowe holowanie do warsztatu, samochód zastępczy lub bezpłatną naprawę. Oczywiście wiele zależy od wariantu, lecz warto taką opcję przemyśleć.

8. Wrzuć do bagażnika przydatne niezbędniki

W długą podróż warto wziąć ze sobą podstawowe wyposażenie awaryjne, m.in. komplet zapasowych żarówek, olej w razie konieczności ewentualnej dolewki, rękawice ochronne, kilka sztuk różnych bezpieczników, a także standardowe gadżety, które już pewnie masz w swoim aucie – gaśnicę, apteczkę, kamizelki ostrzegawcze, podnośnik i koło zapasowe. W tym miejscu jeszcze raz uczulamy – sprawdź przepisy obowiązujące w krajach, przez które będziesz przejeżdżał i doposaż swój samochód. Mandaty mogą być naprawdę duże.

Wyjazd własnym transportem w daleką podróż to nie lada wyzwanie, które wiąże się ze sporym stresem. Im lepiej sprawdzisz swój pojazd, tym bardziej zminimalizujesz możliwość wystąpienia nieprzyjemności na drodze. Nasze bezpieczeństwo to podstawa, dlatego nie bagatelizujmy kontroli opon, hamulców czy klimatyzacji. Szykując się na długą podróż, warto wymienić te podzespoły, które już od jakiegoś czasu szwankują. Jeśli szukasz wysokiej jakości hamulców, zajrzyj tutaj.

Akcesoria i części wymienne do samochodów znajdziecie na nocar.pl. Oferujemy asortyment wysokiej jakości, tylko renomowanych producentów.

Źródło zdjęć: pixabay.com, nocar.pl

O autorze

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *