Select Page

Biegunka u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Biegunka u niemowlaka – jak pomóc dziecku?

Biegunka to jeden z najczęstszych problemów, z którymi zgłaszają się do lekarzy rodzice małych dzieci. Może pojawić się nawet u kilkutygodniowego maluszka. Co jest jej przyczyną i jak sobie z nią poradzić?

Główne przyczyny biegunek u niemowlaka

Najczęściej biegunka u niemowlaka jest spowodowana jakąś infekcją. Czasami bywa wynikiem rozszerzenia diety, gdy podczas wprowadzania nowych posiłków układ trawienny maluszka jeszcze nie potrafi ich odpowiednio przetrawić. W niektórych sytuacjach bywa wynikiem wyżynania się ząbków, a nawet reakcji na stres czy zmianę mleka modyfikowanego.

Jak postępować w przypadku pojawienia się biegunki?

Przede wszystkim należy zdecydowane częściej przewijać dziecko. Szczególnie, jeśli biegunka ma kwaśny zapach – wtedy bardzo trudne do wyleczenia odparzenia mogą pojawić się nawet po zaledwie kilku minutach kontaktu skóry z kałem. W miarę możliwości należy przewietrzać pupę maluszka, by zapewnić skórze kontakt z świeżym powietrzem. Warto również stosować dobre kremy na odparzenia – także stricte prewencyjnie.

Równie istotne jest zahamowanie biegunki. W tym celu można podać leki przeciwbiegunkowe dostosowane do wieku maluszka. Warto dodatkowo zadbać o spokój dziecka, zapewnić mu większą ilość snu oraz bliskości z rodzicami. Niemowlaki zmagające się z biegunką zazwyczaj są płaczliwe i rozdrażnione, ponieważ często doświadczają również bólu brzucha spowodowanego nadmierną pracą jelit. Inne są wyjątkowo ospałe, jakby zmęczone chorobą – w tym przypadku trzeba się szczególnie mocno upewnić, czy nie doszło do odwodnienia, które daje podobne objawy.

Nawodnienie – najważniejsze w walce z biegunką!

Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie malucha. Należy podawać pierś, wodę lub elektrolity. Dziecko powinno pić jak najczęściej, małymi ilościami, by woda zatrzymała się w organizmie, a nie została od razu przetransportowana do układu moczowego.

Chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia biegunki lub innych chorób? Konieczne odwiedź portal www.zdrowemaluchy.pl.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Marika

    Gdy nasza Majka ma biegunkę to zawsze podaje jej Active flora baby i nie muszę się martwić, że moją stokrotkę boli brzuszek 😉

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *