Select Page

Co to są kryptowaluty?

Co to są kryptowaluty?

fot. pxhere.com

Kryptowaluty, czyli internetowe pieniądze, jak to potocznie zwykło się teraz o nich mówić. Jeszcze kilka lat temu prawie całkowicie nieznane i używane jedynie przez wąską grupę zapaleńców, dziś stały się wręcz medialnym zjawiskiem. Mówią o nich wszyscy i wszyscy o nich słyszeli. Co to są kryptowaluty i skąd w ogóle się one wzięły?

Historia kryptowalut

Wszystko zaczęło się w roku 2008, gdy anonimowy internauta posługujący się nickiem Satoshi Nakamato upublicznił swój manifest dotyczący wolności przepływu pieniądza i powołania do życia systemu niezależnego od oficjalnego systemu walutowego. Aby móc zrealizować swoje pomysły powołał do życia pierwszą kryptowalutę, czyli bitcoina. Natrafiono jednak na podstawowy problem wieku dziecięcego, a mianowicie skąd wziąć tę walutę i jak ją rozpowszechnić wśród społeczeństwa. Całkiem słusznie zauważono, że powinna być ona efektem jakieś pracy. A skoro cały system opiera się na internecie i komputerach, zaprzęgnięto więc do pracy informatykę.

W skrócie wygląda to tak: kryptowaluta, aby mogła funkcjonować potrzebuje internetu i sieci połączonych komputerów. Aby stać się jej częścią należy zainstalować na swoim komputerze darmowe oprogramowanie, za pomocą którego sieć ta będzie funkcjonowała. W zamian za naszą pracę otrzymamy wypłatę w postaci określonej jednostki danej kryptowaluty, jest to tzw. kopanie.

Pierwszy Bitcoin został wykopany już w roku 2009, a niespełna rok później Bitcoiny zostały użyte do pierwszych w historii zakupów. Zapłacono dzięki nim za dwie pizze, które kosztowały 10000 Bitcoinów. Na tamte czasy (8 lat temu) była to niewielka cena. Dziś po obecnym kursie pizze te były by warte ponad 60 milionów dolarów.

Działanie kryptowalut

Jako konsumenci i zwykli użytkownicy pieniądza, przyzwyczajeni jesteśmy do jego fizycznej postaci. Nawet jeśli posługujemy się na co dzień kartami płatniczymi i przelewami elektronicznymi, to zawsze mamy świadomość, że w każdej chwili możemy udać się do bankomatu i wypłacić z niego fizyczną gotówkę.

Niewiele jednak wiemy o tym w jaki sposób pieniądz funkcjonuje i kto go kontroluje. Za emisje określonej waluty i kontrolowanie jej obiegu odpowiada określony urząd w każdym kraju. Sprawuje on kontrolę nad całym ruchem pieniądza.

Kryptowaluty działają całkowicie odmiennie. Jeżeli mielibyśmy odpowiedzieć jednym słowem na pytanie co to są kryptowaluty to byłaby to informacja, że jest to pieniądz, tylko że wirtualny. Nie posiada on żadnej fizyczne postaci, a występuje jedynie jako ciąg znaków zrozumiałych dla komputera. Każda jednostka dajmy na to Bitcoina, zakodowana jest w określonym ciągu znaków, które są unikalne i nie do sfałszowania. Przechowywane są one w specjalnej aplikacji tzw. portfelu.

Jeśli posiadacz jednostek Bitcoina chce wysłać przelew lub za coś zapłacić, łączy się z odbiorcą poprzez sieć i przesyła mu z portfela określoną ilość monet. I tutaj uwaga, ponieważ w tym miejscu kryje się cała niezwykłość tego systemu. Użytkownicy łączą się ze sobą na zasadzie P2P, czyli tylko ze sobą. Nie ma między nimi żadnego pośrednika i jednostki kontrolnej. Odbywająca się transakcja jest całkowicie anonimowa i nie do namierzenia.

Aby zabezpieczyć ten system przed atakami hakerskimi i oszustwami, powołano do życia tzw. blockchain, czyli coś w rodzaju księgi rachunkowej.

Co to jest blockchain?

Blockchain, czyli w wolnym tłumaczeniu łańcuch bloków, to przechowywane na wielu komputerach informacje o zawartych przez internet transakcjach za pomocą kryptowalut. Wykonując transakcje system łączy się z blockchain i dopisuje do niego konkretną wartość. Gdy chcemy sprawdzić ile posiadamy środków w kryptowalutach, system również łączy się z blockchain i na podstawie odbytych transakcji wylicza określoną wartość.

Wydaję się to bardzo skomplikowane i w gruncie rzeczy zbyteczne, jednak to właśnie ten mechanizm pozwala na całkowitą decentralizacje systemu, ponieważ cała księga rachunkowa nie znajduję się w jednym miejscu i nikomu nie podlega.

Zalety i wady kryptowalut

Jeszcze kilka lat temu Bitcoin i cały rynek kyptowalut był znany wąskiej grupce zapaleńców. Dziś słyszał o nim prawdopodobnie już każdy (nawet jak nie wie co to są kryptowaluty). System ten z pewnością ma wiele zalet, ale i mnóstwo wad. Kuszące są jego możliwości w postaci natychmiastowych przelewów, braku pośredników, pełnej anonimowości podczas transakcji oraz limitu emisji waluty (liczba Bitcoinów nie przekroczy 21 milionów).

Jednak z drugiej strony kryptowaluty to też wiele wad. Ze względu na swoją ogromną popularność praktycznie niemożliwe jest już ich zdobycie poprzez sposób przewidziany przez projektantów, czyli za pomocą indywidualnego wykopywania. Trudność wydobycia stale rośnie, dlatego racje bytu mają jedynie duże kopalnie kryptowalut typu Mining Express. Najbardziej popularnym sposobem stania się właścicielem kryptowaluty jest zakup jej na giełdzie. I tu dochodzimy do drugiej wady systemu, czyli niezwykłej jego niestabilności. Spadki i wzrosty rzędu 20-30% na zwykłej giełdzie wywołały by szok i przerażenie. Na rynku kryptowalut to praktycznie codzienność, przez co wartość posiadanych monet poddawana jest nieustannej zmianie. Z jednej strony to szansa dla inwestorów, ale z drugiej zwiększa to podatność na spekulacje. Dodatkowo ze względu na swój elektroniczny charakter, portfele kryptowalut są zagrożone na ataki hakerskie. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że z czasem może dość do zmniejszenia anonimowości i prywatności posiadaczy kryptowalut, gdyż wiele państw wprowadza regulacje finansowe i podatkowe dla tego rynku.

Informacja od wydawcy

Redakcja

Artykuły publikowane na łamach portalu zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *