Select Page

Co zrobić, by twoje buty wyglądały jak nowe

Co zrobić, by twoje buty wyglądały jak nowe

Obuwie stylowe, wygodne i takie, które pasuje do konkretnego outfitu to nie wszystko. Musi ono być przede wszystkim zadbane i czyste, świadcząc o schludności właściciela. Dodatkowo, dobrze zaimpregnowane, nie zniszczy się zbyt szybko, a więc może posłużyć przez lata. Odpowiednia pielęgnacja zależy od materiału, z którego buty są wykonane, dlatego podpowiadamy, jak zadbać o buty skórzane, zamszowe oraz te wykonane z materiału.

Skórzane

Buty wykonane ze skóry naturalnej należy przede wszystkim dobrze natłuścić. Przed przystąpieniem do tego procesu, trzeba usunąć powstałe na nich zabrudzenia, najlepiej za pomocą wilgotnej szmatki. Należy pamiętać, że przed impregnacją, buty powinny być dobrze wysuszone. Najodpowiedniejszym preparatem, który dobrze zabezpieczy buty przed wilgocią i zagięciami, jest specjalny impregnat do skóry, chociaż tłuszcz i wosk obuwniczy sprawdzają się równie dobrze. Należy dodać, że są to substancje bezbarwne, a więc można ich używać do każdego koloru skór. Chcąc poprawić barwę obuwia, warto sięgnąć po pastę, która powinna być odpowiednio dobrana do odcienia butów. Jak tylko preparat się wchłonie, można przystąpić do polerowania. Dzięki temu, buty uzyskują elegancki połysk i są dobrze zabezpieczone przed deszczem oraz błotem pośniegowym. Miłośnicy domowych sposobów mogą także sięgnąć po… mleko! Jest to świetny pomysł na pielęgnację skór białych oraz bardzo jasnych. Obuwie wykonane z ekoskóry, należy czyścić podobnie jak skórzane, jednak w tym celu trzeba koniecznie wybrać preparat przeznaczony do skóry ekologicznej.

Zamszowe

Zamsz, w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych materiałów, jest delikatniejszym materiałem, a tym samym, bardziej podatnym na zabrudzenia i wilgoć. Pierwszym etapem pielęgnacji tego typu obuwia jest szczotkowanie. W tym celu należy zaopatrzyć się w szczotkę gumową oraz taką, w której włókna nylonowe uzupełnione są miedzianymi. Dzięki takiemu wyposażeniu, można pozbyć się resztek błota oraz odpowiednio ułożyć włosie buta. Podobne działanie do gumowej szczotki ma także gumka do ścierania ołówka, która jest odpowiednia na mniejsze zabrudzenia. Następnie należy nanieść na buty specjalny renowator (pasta w sprayu), który pomoże je skutecznie zaimpregnować. Dobrym pomysłem na usuwanie tłustych plam, jest mieszanina sody i mleka, którą można przygotować w domowym zaciszu. Po zaschnięciu, należy ją usunąć za pomocą szczoteczki lub gąbki. W okresie zimowym, warto zaopatrzyć się w odsalacz, który można także wykorzystać do skór naturalnych i licowych. Pozwoli on pozbyć się nieestetycznych zacieków, powstałych na skutek błota pośniegowego. Poza czyszczeniem, ważnym elementem pielęgnacji obuwia jest także utrzymanie jego pierwotnego kształtu. W tym przypadku z pomocą przychodzą prawidła, które pozwalają utrzymać idealny profil butów.

Z materiału

Jako najmniej odporne na zabrudzenia, obuwie tego rodzaju powinno być dobrze zabezpieczone. Dlatego też, trzeba zaopatrzyć się w tzw. bloker do zabrudzeń, dzięki któremu można zapobiec przykrym niespodziankom. Sprawia on, że brud w mniejszym stopniu przylega do obuwia, a co za tym idzie, łatwiej usunąć z powierzchni buta nieestetyczne plamy. Warto pamiętać, by usuwać zanieczyszczenia najszybciej jak to możliwe. W tym celu można użyć szmatki nasączonej ciepłą wodą, z odrobiną mydła oraz szczoteczki z miękkim włosiem. Pod żadnym pozorem nie należy prać butów w pralce. Może to odkształcić obuwie oraz znacznie je zniszczyć.

Pielęgnacja obuwia to także zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. W tym celu można użyć antybakteryjnego sprayu, który stosuje się w wewnątrz butów.

Aby utrzymać obuwie w dobrym stanie i wydłużyć czas jego użytkowania, należy podjąć szereg czynności, które są uzależnione od tego czy jest to zamsz, skóra, czy tkanina. Warto o tym pamiętać, gdyż czyste obuwie jest podstawowym elementem każdego ubioru.

Artykuł powstał przy współpracy z www.ataf.pl, gdzie można znaleźć stylowe buty na każdą okazję.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *