Select Page

Fakty na temat krajów przodujących w edukacji

Fakty na temat krajów przodujących w edukacji

Edukacja nowych pokoleń to sprawa bardzo istotna dla każdego narodu. W jednym państwie władze radzą z tym sobie lepiej, w innym gorzej. W jednym zawód nauczyciela to prawdziwy prestiż, w drugim słabo płatna, uciążliwa i niewdzięczna praca. Dziś przyjrzymy się tym dobrym wzorcom i sprawdzimy jak wygląda system edukacji w pięciu państwach, które pod tym względem zostały bardzo wysoko ocenione przez ranking Pearsona „The Learning Curve”.

Korea Południowa

Wydatki na oświatę w Korei Południowej to niebagatelne 7,7% PKB tego kraju (trzeci wynik na świecie). Nic więc dziwnego, że cały system działa tak efektywnie. Zgodnie z przyjętym modelem społecznym w państwach Dalekiego Wschodu, na uczniach ciąży nieustanna presja zdobywania nowej wiedzy i osiągnięć. Oszustwa, w tym ściąganie, uważane są tu za hańbę – również przez samych uczniów. Młodzi od dziecka mają wpajane przekonanie, że tylko ciężką pracą są w stanie dojść do efektów. Między innymi dzięki temu stawiają również na dodatkowe formy nauki, takie jak kursy, warsztaty czy czytanie portali edukacyjnych. Klasy postrzegane są jako małe, zwarte społeczności i choć wydawać by się mogło, że im mniejsze, tym efekty nauki są lepsze, to te koreańskie należą do najliczniejszych na świecie – zawierają przeciętnie 35 osób. Bardzo istotną rolę spełniają tu egzaminy, których zaliczenie warunkuje między innymi status społeczny.

Japonia

Od razu ciekawostka – tutaj rok szkolny składa się z 3 części, a każda zakończona jest egzaminami. Łącznie przerwy w nauce w ciągu roku uczniowie mają 9 tygodni, ale i wówczas muszą odrobić mnóstwo prac domowych. W Japonii bardzo rozpowszechnione i popularne jest szkolnictwo prywatne, a także popołudniowe korepetycje dodatkowe. Co ciekawe, młodzież uczona jest porządku do takiego stopnia, że w szkołach nie ma nawet ekip sprzątających. Jak to bywa w krajach Azjatyckich, obowiązuje tu duży kult starszeństwa – nauczyciele w szkole są najważniejsi i trzymają żelazną dyscyplinę. Również młodsi uczniowie okazują tym starszym należny szacunek.

Singapur

Tutaj zadowalające efekty osiągnięto między innymi poprzez bardzo wysoki poziom nauczania i profesjonalizm kadr. Dość powiedzieć, że Singapur ma jeden z najbardziej rygorystycznych systemów kształcenia nauczycieli. A nawet po uzyskaniu odpowiednich uprawnień, młodzi belfrowie w pierwszych latach nauki mają przydzielonego do pomocy starszego mentora. Mało tego – każdy nauczyciel może w roku przeznaczyć pulę 100 pełnopłatnych godzin na swój dalszy rozwój i kształcenie. Wszystko to jednak opłaca się – zawód ten jest w Singapurze bardzo dobrze płatny, daje prawo do dodatkowych premii i jest ogólnie mocno szanowany w społeczeństwie.

Hongkong

Kolejny „Azjatycki Tygrys”, w którym obowiązuje bardzo mocno zakorzeniony kult nauki, ciężkiej pracy i samodoskonalenia się. Korepetycje i portale edukacyjne są tutaj na porządku dziennym – korzysta z nich około 70% dzieci. Rodzice są tak uwrażliwieni na tym punkcie, że jeśli nauczyciel zada zbyt mało pracy domowej to… interweniują w tej sprawie u dyrekcji, skarżąc się na zaniedbanie. Również mamy do czynienia z bardzo licznymi klasami – średnio 42-osobowymi.

Finlandia

Na koniec opuszczamy Azję, by udać się do mroźnej Finlandii. Skandynawowie słyną z doskonałego systemu edukacji. Szkoła jest tutaj centrum społeczności, która kształtuje tożsamość ucznia. I choć dzieci spędzają stosunkowo niewiele czasu na samych lekcjach, to ich dzień wypełnia wiele zajęć pozaszkolnych. Ciekawostką jest fakt, że zwracają się oni do nauczycieli po imieniu, co nie przeszkadza w utrzymaniu odpowiedniego szacunku dla zawodu, traktowanego niemal jak świętość (pod względem prestiżu studia pedagogiczne stawia się na równi z medycyną). Klasy w Finlandii są mało liczne (15-20 osób), a jedną trzecią lekcji stanowią tzw. zajęcia do wyboru.

Polecamy portal edukacyjny Edutorial

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *