Select Page

Gdy atakują haluksy…

Gdy atakują haluksy…

Boli Cię stopa? Nie lekceważ tego – to może być jeden z objawów rozwoju haluksów. Sprawdź, co jeszcze może świadczyć o pojawieniu się tego problemu.

W ostatnich latach mówi się o haluksach w kategorii choroby cywilizacyjnej. Niestety, dolegliwość ta zatacza coraz szersze kręgi na każdym z kontynentów. Faktem jest, że dotyka głównie kobiet, jednak zdarza się, że pojawia się również u mężczyzn. Wśród najczęstszych przyczyn występowania haluksów wymienia się uwarunkowania genetyczne, noszenie nieodpowiedniego obuwia, a także prowadzenie niezdrowego stylu życia (złe nawyki żywieniowe, brak ruchu).

Jakie objawy mogą wskazywać na haluksy?

Pierwsze symptomy bywają zwykle bagatelizowane, tymczasem warto na nie zwrócić uwagę już na tym etapie – wczesne rozpoznanie problemu ma duże znaczenie w zahamowaniu rozwoju choroby. Oto one:

  • zgrubienie naskórka
  • zaczerwienienie skóry
  • obrzęk
  • zakrzywienie – odchylenie dużego palca w kierunku pozostałych palców

Gdy haluksy „zadomowią się” już na dobre, stopniowo pojawiają się inne, bardziej dotkliwe dolegliwości:

  • wybrzuszenie na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego
  • ograniczona możliwość poruszania palcem
  • odciski
  • trudności w dopasowaniu obuwia i jego zakładaniu
  • ból (grzbietu, koniuszka, całego palca lub stopy)
  • pieczenie podeszwy stopy

Tworzenie się haluksów przebiega długofalowo. Jeśli w odpowiednim momencie zareagujemy i zainwestujemy np. w odpowiednie buty, wkładki ortopedyczne, leczenie farmakologiczne lub fizjoterapię, mamy szansę szybko uporać się z tą dolegliwością. Co, jeśli przegapiliśmy pierwsze sygnały i musimy codziennie zmagać się z bólem oraz widokiem koślawego palucha?

Istnieją nieinwazyjne, specjalne aparaty korekcyjne, które pozwalają nie tylko zahamować postęp choroby, ale również przywrócić komfort chodzenia, usunąć stany zapalne oraz zdrowy wygląd palcom i stopie. W tego typu schorzeniach stóp specjaliści polecają HalluPro – zaawansowany korektor ortopedyczny o biomechanicznej, motorycznej konstrukcji, który nosi się wygodnie i bezpiecznie przez cały dzień.

W skrajnych przypadkach stopa idzie pod nóż, ale wcale tak być nie musi. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, czy odpowiednio wcześnie zauważymy te objawy i podejmiemy kroki, aby z tym walczyć.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *