Select Page

Historia wykonywania kremacji zmarłych

Historia wykonywania kremacji zmarłych

W Polskiej kulturze kremacja, czyli spopielenia zwłok, nie cieszy się dużą popularnością – zdecydowana większość rodzin decyduje się na pochówek w trumnie. Dla wielu osób kremacja kojarzona jest z kulturą zachodnią, tak naprawdę jednak była ona praktykowana w różnych społecznościach jeszcze za czasów prehistorycznych.

Najstarsze ślady kremacji

Istnieje wiele dowodów na powszechne stosowanie kremacji w różnych kręgach kulturowych, rozsianych po całym świecie. Najstarsze z tych śladów pochodzą z Chin, z czasów około 8 tys. lat p.n.e. Tradycja spopielania zwłok nie była obca również starożytnym Person, Grekom, Rzymianom oraz ludom nordyckim. W niektórych kulturach – np. starożytnego Rzymu – kremacja była stosowana przede wszystkim dla uczczenia pamięci jednostek wybitnie zasłużonych, wysokich rangą wojskowych i bohaterów. Istniały oczywiście pewne wyjątki, czego najlepszym przykładem jest starożytny Egipt. Egipcjanie wierzyli, że dusza człowieka nie opuszcza jego ciała od razu po śmierci, lecz jest to proces stopniowy – dlatego palenie zwłok było zakazane.

Zamiast tego składano je w grobach ziemnych lub – w przypadku najzamożniejszych obywateli i władców – kamiennych grobowcach. Również w Persji kremacja była stosowana do pewnego momentu – odejście od niej nastąpiło w momencie wprowadzenia zaratusztrianizmu. Kultury europejskie zaczęły odchodzić od kremacji stopniowo wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa – na przykład w krajach skandynawskich, gdzie palono ciała zmarłych już od epoki żelaza kremacja została zarzucona na początku XI wieku naszej ery.

Jak wyglądał proces kremowania zwłok?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach słowiańskich, zmarli byli paleni na wysokich stosach, ubrani w swe najlepsze szaty i przyozdobieni biżuterią. Czasem na stosie umieszczano również przedmioty codziennego użytku, które – jak wierzono – mogą przydać się zmarłego w zaświatach. Po spaleniu ciała prochy zbierano i umieszczano w popielnicach, czyli glinianych urnach, które następnie zakopywano w grobach lub umieszczano w kurhanach. Wraz z upowszechnieniem chrześcijaństwa kremacja została stopniowo wypchnięta z użytku na rzecz pochówków ziemnych. Miało to związek w wiarą w przyszłe zmartwychwstanie. Palenie zwłok dopuszczano tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku wojny lub epidemii.

Kremacja współcześnie

Dopiero w XX wieku Kościół katolicki zmienił podejście do kremacji, choć nadal pogrzebanie ciała zamkniętego w grobie jest faworyzowaną formą pochówku. Zmieniła się również technologia palenia ciał – obecnie już nie używa się w tym celu ognia, lecz bardzo gorącego powietrza, wydzielanego przez specjalnego piece krematoryjne.

Wraz ze wzrostem popularności kremacji – głównie ze względów praktycznych – coraz więcej zakładów pogrzebowych włącza ją do swojej oferty. Jednym z nich jest Zakład Pogrzebowy Witwicka z Wrocławia.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Dobity

    Reklamowanie kremacji zmarłych w internecie? Do czego ten świat zmierza…

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *