Select Page

Historia wykonywania kremacji zmarłych

Historia wykonywania kremacji zmarłych

W Polskiej kulturze kremacja, czyli spopielenia zwłok, nie cieszy się dużą popularnością – zdecydowana większość rodzin decyduje się na pochówek w trumnie. Dla wielu osób kremacja kojarzona jest z kulturą zachodnią, tak naprawdę jednak była ona praktykowana w różnych społecznościach jeszcze za czasów prehistorycznych.

Najstarsze ślady kremacji

Istnieje wiele dowodów na powszechne stosowanie kremacji w różnych kręgach kulturowych, rozsianych po całym świecie. Najstarsze z tych śladów pochodzą z Chin, z czasów około 8 tys. lat p.n.e. Tradycja spopielania zwłok nie była obca również starożytnym Person, Grekom, Rzymianom oraz ludom nordyckim. W niektórych kulturach – np. starożytnego Rzymu – kremacja była stosowana przede wszystkim dla uczczenia pamięci jednostek wybitnie zasłużonych, wysokich rangą wojskowych i bohaterów. Istniały oczywiście pewne wyjątki, czego najlepszym przykładem jest starożytny Egipt. Egipcjanie wierzyli, że dusza człowieka nie opuszcza jego ciała od razu po śmierci, lecz jest to proces stopniowy – dlatego palenie zwłok było zakazane.

Zamiast tego składano je w grobach ziemnych lub – w przypadku najzamożniejszych obywateli i władców – kamiennych grobowcach. Również w Persji kremacja była stosowana do pewnego momentu – odejście od niej nastąpiło w momencie wprowadzenia zaratusztrianizmu. Kultury europejskie zaczęły odchodzić od kremacji stopniowo wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa – na przykład w krajach skandynawskich, gdzie palono ciała zmarłych już od epoki żelaza kremacja została zarzucona na początku XI wieku naszej ery.

Jak wyglądał proces kremowania zwłok?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach słowiańskich, zmarli byli paleni na wysokich stosach, ubrani w swe najlepsze szaty i przyozdobieni biżuterią. Czasem na stosie umieszczano również przedmioty codziennego użytku, które – jak wierzono – mogą przydać się zmarłego w zaświatach. Po spaleniu ciała prochy zbierano i umieszczano w popielnicach, czyli glinianych urnach, które następnie zakopywano w grobach lub umieszczano w kurhanach. Wraz z upowszechnieniem chrześcijaństwa kremacja została stopniowo wypchnięta z użytku na rzecz pochówków ziemnych. Miało to związek w wiarą w przyszłe zmartwychwstanie. Palenie zwłok dopuszczano tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku wojny lub epidemii.

Kremacja współcześnie

Dopiero w XX wieku Kościół katolicki zmienił podejście do kremacji, choć nadal pogrzebanie ciała zamkniętego w grobie jest faworyzowaną formą pochówku. Zmieniła się również technologia palenia ciał – obecnie już nie używa się w tym celu ognia, lecz bardzo gorącego powietrza, wydzielanego przez specjalnego piece krematoryjne.

Wraz ze wzrostem popularności kremacji – głównie ze względów praktycznych – coraz więcej zakładów pogrzebowych włącza ją do swojej oferty. Jednym z nich jest Zakład Pogrzebowy Witwicka z Wrocławia.

Informacja od wydawcy

Redakcja

Artykuły publikowane na łamach portalu zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Dobity

    Reklamowanie kremacji zmarłych w internecie? Do czego ten świat zmierza…

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal opiniotwórczy

Portal internetowy o szerokiej tematyce prowadzony przez entuzjastów wielu dziedzin. Wszystkie treści poddawane są dwukrotnej weryfikacji oraz ocenie merytorycznej. Zależy nam, aby do czytelników docierały same perełki. Zaglądaj tu często, pisz, komentuj. Chcemy poznać Twoje zdanie na każdy temat.