Select Page

Jak koty wyrażają emocje?

Jak koty wyrażają emocje?

Może wydawać nam się, że są skoncentrowane na sobie, dumne, mało zainteresowane swoim otoczeniem, ale tak naprawdę koty również posiadają emocje. W jaki sposób możemy je rozpoznać?

Doświadczeni właściciele kotów, którzy od lat przebywają z tymi zwierzakami pod jednym dachem, z pewnością wiedzą, jak odczytywać ich emocje. Chociaż kot nie mówi, to jednak dużo możemy odczytać z tego, jak się zachowuje.

Spójrz na uszy

Emocje kota możemy rozpoznać po spojrzeniu na jego uszy. Jeśli kot jest spokojny i zrelaksowany, wtedy jego uszy znajdują się w normalnej pozycji. Jeśli jest zrelaksowany, może dodatkowo przymrużyć oczy.

Gdy z kolei boi się czegoś albo jest zły, kładzie uszy po sobie albo nastawia je bardzo wysoko, odchylając je nieco do tyłu. Uważajmy wtedy, ponieważ może nas podrapać, dlatego lepiej na jakiś czas zostawić go w spokoju.

Mowa kociego ciała

Kocie emocje możemy też zauważyć po całokształcie ciała. Jeśli kot jest zrelaksowany, wtedy przechadza się po domu spokojnie, najczęściej z podniesionym do góry ogonem. Jeśli się łasi, w takim przypadku chce oznaczyć coś zapachem – gdy łasi się o nogi, nie tylko nas wita, ale również oznacza jako część swojej „drużyny”. Koty często łaszą się też wtedy, gdy jest podawana karma dla kota (kliknij), gdy właściciel przygotowuje dla siebie posiłek.

Gdy kot pokazuje brzuch, w takim przypadku czuje się bezpiecznie i ufa właścicielowi. Uważamy jedna z głaskaniem kociego brzucha – niektóre koty mogą podrapać! Pozytywnym sygnałem jest też ugniatanie łapkami oraz mruczenie – kot jest wtedy spokojny, zrelaksowany, bezpieczny.

Jeśli jednak kot prycha, syczy, warczy, kuli się i patrzy na nas spode łba, w takim przypadku nie jest zadowolony – taka mowa ciała oznacza, że jest przestraszony, zagrożony lub po prostu zły i nie chce, abyśmy zbliżali się do niego.

Zatem baczna obserwacja kociego zachowania jest w stanie powiedzieć nam bardzo dużo o emocjach, które zwierzę obecnie odczuwa. Wystarczy tylko odrobina wprawy, aby wiedzieć, kiedy kot odpoczywa i czuje się dobrze, a kiedy nie jest zbyt zadowolony.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *