Select Page

Jak rozpoznać skoki rozwojowe u dziecka? Lista objawów

Jak rozpoznać skoki rozwojowe u dziecka? Lista objawów

Spokojne i grzeczne do tej pory dziecko w ciągu kilku dni diametralnie zmieniło swoje zachowanie? Niemowlę jest bardziej marudne i trudniej je uspokoić? Bez obaw, nikt nie podmienił Ci dziecka – najprawdopodobniej właśnie przechodzi skoki rozwojowe. Poznaj listę objawów i sprawdź, czy w nich może tkwić przyczyna takiego zachowania.

Zdobywanie kolejnych umiejętności przez dziecko okupione jest ogromnym wysiłkiem. Każdy etap rozwoju mózgu i układu nerwowego sprawia, że niemowlę zaczyna coraz intensywniej odbierać pojawiające się zewsząd bodźce. Wywołuje to silny stres i lęk, a zaniepokojony maluch staje się bardziej nerwowy i marudny.

Skoki rozwojowe, czyli co?

„Włączanie” kolejnych zwojów nerwowych i zdobywanie kolejnych poziomów abstrakcji określane jako skoki rozwojowe (tzw. kroki milowe w dojrzewaniu dziecka). W pierwszym roku życia niemowlęcia pojawia się ich aż siedem, zaś w kolejnych latach – już zaledwie kilka. Doskonale obrazuje to, jak intensywne zmiany rozwojowe zachodzą u dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia. Zmiany, dzięki którym maluch poznaje otaczający świat i nabywa nowe umiejętności.

Każdy skok rozwojowy poprzedza kryzys

O tym, że nadchodzą kolejne skoki rozwojowe, rodzice dowiadują się kilka-kilkanaście dni wcześniej. Każdy krok milowy jest bowiem poprzedzony kryzysem w zachowaniu. Dziecko staje się bardziej marudne i płaczliwe. Ma większą potrzebę bliskości i wymaga więcej uwagi – nawet wtedy, jeśli do tej pory potrafiło bawić się samodzielnie.

Typowe objawy skoku rozwojowego to m.in.:

 • trudności w zasypianiu
 • niespokojny sen i częstsze przebudzenia
 • zmniejszony apetyt
 • częsty, trudny do uspokojenia płacz
 • krzyk
 • zwiększona potrzeba bliskości i uwagi

Warto przy tym podkreślić, że im starsze dziecko, tym okres „przedskokowy” może trwać dłużej.

Co się dzieje, kiedy kończy się kryzys?

Kryzys związany ze skokiem rozwojowym trwa od kilku do kilkunastu dni – jednak zawsze mija. Gdy tylko dziecko uspokoi się i wróci do poprzedniego zachowania, zauważalne są wyraźne zmiany rozwojowe.

W zależności od tego, z którym skokiem rozwojowym niemowlę miało do czynienia, można spodziewać się różnych nowych umiejętności. I tak, niemowlę:

 • po pierwszym skoku rozwojowym – staje się bardziej świadome dotyku czy zapachu oraz patrzy uważniej
 • po drugim skoku rozwojowym – podnosi głowę, dotyka przedmiotów, patrzy na ludzi, wydaje krótkie dźwięki
 • po trzecim skoku rozwojowym – wkłada wszystko do buzi, łapie przedmioty rękami, potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy
 • po czwartym skoku rozwojowym – próbuje raczkować, przekręca się z pleców na brzuch (i odwrotnie), szuka rodziców, rozumie słowa
 • po piątym skoku rozwojowym – samo siada, obserwuje ruchy osoby, naśladuje machanie ręką na pożegnanie, patrzy z uwagą na szczegóły
 • po szóstym skoku rozwojowym – potrafi rozpoznać kształty, przytula swoje zabawki, przejmuje inicjatywę podczas zabawy
 • po siódmym skoku rozwojowym – potrafi mówić „nie”, gdy czegoś nie chce, udaje odgłosy zwierząt, próbuje stawiać pierwsze kroki, schodzi tyłem z kanapy, ukrywa przedmiot lub szuka schowanego przedmiotu.

Uwaga! Nie każde zmiany w zachowaniu dziecka można wytłumaczyć skokiem rozwojowym. Jeżeli maluch stał się nerwowy, bardziej drażliwy i marudny w okresie „pozaskokowym”, należy poszukać przyczyn takiego zachowania.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

 1. Marysia

  U mnie zbliża się termin więc takie wskazówki są bardzo wskazane 🙂 Już z partnerem zaopatrzyliśmy się w niezbędną literaturę i jesteśmy gotowi (na najgorsze)!

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *