Wybierz Strona

Jak wybrać właściwy fotel ergonomiczny?

Jak wybrać właściwy fotel ergonomiczny?

fot. pexels.com

We współczesnych czasach wiele osób spędza długie godziny przy komputerze. Wiąże się to z zaletami, ale ma także pewne wady – chodzi tutaj przede wszystkim o sprawy zdrowotne związane zarówno z małą ilością ruchu, jak i obciążeniem dla kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby w pracy korzystać z odpowiednich krzeseł i foteli, które odegrać mogą bardzo ważną rolę w komforcie pracy. Ergonomia fotela jest tutaj kluczowym zagadnieniem.

Wygodny fotel ergonomiczny dla pracownika

Wielu pracowników biurowych z czasem zaczyna skarżyć się na bóle pleców. Dzieje się tak szczególnie w miejscach w pracy, gdzie nie przywiązuje się zbyt dużej wagi do wyposażenia stanowiska pracy. Na szczęście ten trend zaczyna powoli się zmieniać, a pracodawcy chcąc poprawić wygodę pracujących, inwestują w dobrej jakości, regulowany fotel ergonomiczny. Przepisy związane z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy mówią jasno o tym, że miejsce pracy powinno być dostosowane do wykonywanej pracy. Należy brać pod uwagę również wymagania związane z ergonomią.

Czym jest tak naprawdę ta ergonomia?

Pojęcie to najczęściej można usłyszeć w kontekście samochodów – ergonomiczny fotel, kierownica. Chodzi dosłownie o to, aby podczas projektowania kształtu, brać przede wszystkim pod uwagę wygodę jego użytkownika i były dostosowane do jego cech psychofizycznych. Można więc śmiało powiedzieć, że w przypadku krzeseł do pracy, ergonomia podczas projektowania gra pierwsze skrzypce. Wszak na stanowisku pracy spędza się niejednokrotnie więcej czasu niż we własnym samochodzie.

Jaki powinien być fotel do pracy?

Właściwy fotel ergonomiczny, na którym bez żadnych dolegliwości spędzić można 8 godzin w pracy, to nie po prostu mebel o nowoczesnym wyglądzie. Przedmiot ten musi spełniać określone wymagania, takie jak możliwość regulacji wysokości oparć na łokcie i siedziska. Regulowane musi być także pochylenie i wysokość oparcia. Pozwala to na dostosowanie pozycji do wzrostu i preferencji użytkownika. Ergonomiczne krzesło musi również mieć określone wymiary oparcia i siedziska, nie mogą one być zbyt małe.

Ważne jest, aby było stabilne i solidne, nie kołysało się na boki i by nie luzowały się poszczególne elementy. Oparcie i siedzisko musi mieć anatomiczny kształt, specjalnie wyprofilowany, tak aby ciało układało się na nim jak najbardziej naturalnie. W biurze bardzo pożądane są również krzesła obrotowe, które szczególnie sprawdzają się gdy pracownik siedzi przy dużym biurku, narożniku i w dużej grupie osób.

Zalety posiadania wygodnego fotela

Fotel ergonomiczny ma wiele zalet. Przede wszystkim ułatwia spędzenie ośmiu godzin przy biurku, nie powodując uczucia dyskomfortu, ograniczając drętwienie kończyn. To także ratunek dla bolących pleców, które najczęściej dają o sobie znać po powrocie do domu, szczególnie w porze snu. Dobry fotel to także dobry sposób na zmniejszenie uczucia zmęczenia podczas pracy. A to bezpośrednio przyczynia się do poprawy wydajności pracownika i wzrost jego zadowolenia z miejsca pracy.

Popularne fotele ergonomiczne

Wydawać by się mogło, że rynek foteli ergonomicznych jest bardzo obszerny i każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Niestety to tylko pozory. Fakty są takie, że wybór wygodnego i zdrowego fotela jest ciężki, a jak pojawiają się nam kolejne wymagania (chociażby regulowane podparcie lędźwiowe) to zasoby sklepowe się znacznie zmniejszają. Finalnie zostaje niewielka garstka produktów, które wykorzystują prawa ergonomii i umożliwiają szeroki zakres regulacji pod użytkownika. Poniżej prezentujemy kilka popularnych modeli na polskim rynku, które wyróżniają się swoją funkcjonalnością.

Fotel Kulik-System Galaxy

fotel ergonomiczny kulik system galaxy

fot. zbiory własne autora

Firma Kulik-System nie jest zbytnio popularna na polskim rynku. Ciężko znaleźć ich produkty w sklepach stacjonarnych z meblami biurowymi. Fotele ergonomiczne tej firmy nie trafią do każdego chociażby przez swój specyficzny wygląd. Nie jest to design, który wkomponuje się bez problemu w nowoczesną przestrzeń biurową. Fotel tworzy bardziej wrażenie siedziska terapeutycznego aniżeli narzędzia pracy przy biurku. Należy się jednak zastanowić czy design w momencie gdy zastanawiamy się jaki fotel ergonomiczny wybrać powinien grać pierwsze skrzypce.

Fotele firmy Kulik-System dedykowane są nie tylko dla osób, które mają problemy z chorobami i schorzeniami kręgosłupa. Używać ich powinni wszyscy Ci, którzy chcą zadbać o prawidłową postawę przy biurku. Szeroki zakres regulacji umożliwia dostosowanie siedziska do sylwetki.

To co wyróżnia fotel Kulik-System Galaxy to:

 • Szerokie, wygodne siedzisko, które wyprofilowane jest w taki sposób, że pośladki „wpadają” we wgłębienia co odciąża kręgosłup w trakcie pracy. Nie siedzimy całym ciężarem na płaskiej powierzchni. Dodatkowo ergonomiczne siedzisko ma wpływ na wymuszanie prawidłowej postawy ciała.
 • Oparcie z bardzo mocno wyprofilowanym podparciem odcinka lędźwiowego. W innych fotelach ergonomicznych odcinek lędźwiowy jest jedynie delikatnie korygowany. Model Galaxy producenta Kulik-System koryguje nie postawę sylwetki na całej szerokości oparcia (to szczególnie ważne dla osób tęższych).
 • Posiada system podtrzymywania szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Niespotykany w innych fotelach ergonomicznych profil oparcia, który w specyficzny sposób koryguje całą postawę ciała (nie tylko odcinek lędźwiowy).
 • Ma Bardzo duży zakres regulacji wysokości oparcia. Dzięki temu można powiedzieć, że jest to fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Mało jest takich foteli na rynku, a na tym modelu może usiąść swobodnie osoba o wzroście nawet 2 metrów.
 • Kulik-System dobiera komponenty fotela do wzrostu oraz wagi. Przy składaniu zamówienia należy podać swoje wymiary. Od tego zależy wielkość i moc zastosowanego siłownika (amortyzatora). Fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby powinien mieć większy siłownik, aby można było w trakcie siedzenia osiągnąć w kolanie kąt prosty (90 stopni).
 • Możliwość blokady wychylenia oparcia i głębokości siedziska w wielu pozycjach. Wiele foteli ergonomicznych posiada tylko kilka opcji wyboru. Nie każda może nam przypaść do gustu. Fotel Kulik-System Galaxy ma opcję blokowania oparcia pod każdym kątem. Tak samo jest z głębokością siedziska. Nie ma żadnych ograniczeń.

Nie każdemu natomiast mogą spodobać się wąskie podłokietniki oraz zagłówek, który nie jest odchylany do przodu – przez co realnie skorzystamy z niego jedynie podczas odpoczynku na fotelu (opierając się maksymalnie do tyłu). Przed zakupem warto także widzieć, że oparcie fotela nie jest jakoś bardzo stabilnie przymocowane. Oparcie nie stanowi jednego, scalonego elementu z siedziskiem, co można zaobserwować potrząsając nim na boki (oparcie delikatnie lata).

Fotel Ergohuman

fotel ergonomiczny ergomax ergohuman

fot. zbiory własne autora

Dość mocno wypromowany fotel ergonomiczny na polskim rynku. Zdecydowanie łatwiej dostępny (nawet stacjonarnie) niż model od Kulik-System. Wygląda elegancko i nowocześnie. Na pierwszy rzut oka może trochę kosmicznie, ale bez trudu wpasuje się w nowoczesne przestrzenie biurowe. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych oraz materiałowych. Siatka jest najczęściej spotykana ze względu na swoje przewiewne właściwości. Czas oczekiwania na ten model nie jest zbyt długi. Przychodzi w dużej paczce do skręcenia.

To co wyróżnia fotel Ergohuman to:

 • Masywna budowa, która sprawia, że fotel jest bardzo stabilny i nie chybocze się na boki. Wiele tańszych modeli foteli biurowych po złapaniu za oparcie i przesunięciu aż całe się trzęsą. Ergohuman ma stabilną konstrukcję opartą na aluminiowej ramie.
 • Siatka na siedzisku jest wygodna i dopasowuje się do sylwetki użytkownika. Dodatkowo sprawia, że nawet w upalne dni ciało nie przylega do elementów fotela.
 • Regulacja zagłówka (kąt nachylenia), oparcia (kąt nachylenia i delikatnie wysokość), siedziska (głębokość) i podłokietników (różne płaszczyzny).

Regulacja wysunięcia i kąta wychylenia na boki podłokietników może być dla niektórych bolączką, bowiem elementy zmieniają swoje położenie zbyt lekko. Nie ma żadnej blokady podłokietników. Niestety to problem nie tylko tego fotela. Poza tym warto zaznaczyć, że samo podparcie lędźwiowe jedynie delikatnie wypycha ten odcinek, ale tak naprawdę nie wymusza w żaden sposób prawidłowej postawy. Jeżeli chodzi o Ergohuman, to nie jest fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Tak naprawdę maksymalny wzrost użytkownika, który może wykorzystać wszystkie funkcjonalności krzesła to 180 cm. Można się także spotkać z opiniami, że w fotelu Ergohuman po pewnym czasie użytkowania pękają kółka.

Fotel Profim Action

fotel ergonomiczny profim action

fot. zbiory własne autora

Firma Profim to polski producent siedzisk biurowych. Profim Action to największy fotel gabinetowy jaki mają w swojej ofercie. Firma ta działa na polskim rynku od 1991 roku. Produkcja mebli została uruchomiana 3 lata później. Zebrane doświadczenie oraz postęp technologiczny sprawiły, że oferta Profim jest bardzo duża. Mimo tego, że fotel Profim Action to bardziej uboga wersja modelu mPosition – wciąż nie jest to tani fotel ergonomiczny.

To co wyróżnia fotel Profim Action to:

 • Bardzo szerokie, miękkie i wygodne siedzisko pokryte dobrej jakości materiałem
 • Stabilny szkielet oparcia wykonany z aluminiowej ramy, która bardzo ładnie się prezentuje
 • Możliwość regulacji kąta nachylenia zagłówka (bardzo rzadko spotykana funkcjonalność)
 • Podpórka lędźwiowa, którą możemy regulować na wysokość i całkiem mocno wypycha lędźwie wymuszając prawidłową postawę w trakcie siedzenia
 • Możliwość ustawienia oparcia praktycznie pionowo
 • Oparcie wykonane jest z siatki, która swobodnie przepuszcza powietrze
 • Mechanizm synchroniczny, który sprawia, że oparcie wychyla się łącznie siedziskiem (podąża za sylwetką)
 • Możliwa jest regulacja siły oporu jaki stawia oparcia podczas odchylania się do tyłu (korbką można dokręcić sprężynę)
 • Wysokie oparcie i zagłówek sprawiają, że jest to fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby
 • Regulacja głębokości siedziska także ułatwia dopasowanie krzesła pod użytkownika

Niestety fotel Profim Action nie jest też wolny od wad. Regulowane podparcie lędźwiowe nie ma żadnej blokady. W trakcie zmiany pozycji na fotelu, podparcie zmienia swoje położenie – swobodnie jeździ po szynie. Podłokietniki w podstawowej wersji (wąskie) przekrzywiają się na boki bez większego problemu – chodzą dość luźno. Podparcie na głowę także nie ma żadnej blokady na wysokość (ma blokadę na kąt nachylenia). Trzeba wziąć także pod uwagę, że jeżeli używamy opcji umożliwiające swobodne bujanie się oparcia (mechanizm synchroniczny), to w trakcie odchylania możemy usłyszeń delikatne brzdęknięcia sprężyny. Jest to detal, ale może komuś przeszkadzać. Szczególnie kupując dość drogi fotel ergonomiczny.

Fotel Profim Veris

fotel ergonomiczny profim veris

fot. zbiory własne autora

Producent ten sam co u poprzednika. Fotel Profim Veris to bardzo ciekawy model za rozsądne pieniądze. Posiada dość duży zakres regulacji wysokości oparcia oraz zagłówka. Do tego podłokietniki, które regulują się stabilnie w płaszczyźnie góra-dół. Fotel Profim Veris posiada synchroniczny mechanizm odchylania się (siedzisko odchyla się z oparciem). Wysokie oparcie sprawia, że jest to jak najbardziej fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby.

Fotel Herman Miller Aeron

fotel ergonomiczny herman miller aeron

fot. Wikimedia Commons

Tutaj ukłon w stronę producenta zza oceanu. Model Herman Miller Aeron występuje w kilku rozmiarach. To ponoć najbardziej popularny model fotela ergonomicznego na świecie. Został zaprojektowany w 1994 roku. Jego ponadczasowy design robi bardzo duże wrażenie. Często widać ten fotel na amerykańskich filmach, gdy akcja dzieje się w biurowcach czy korporacjach. Jest na tyle kultowy, że Nowojorskie Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Design Museum w Londynie wystawiło go do stałej ekspozycji. Posiada bardzo dużo regulacji i ustawień. Do tego bardzo ciekawie została rozwiązana kwestia podłokietników, które zamontowane są na prowadnicy przy oparciu. Całość robi naprawdę bardzo duże wrażenie. Cena niestety także wbija w… fotel.

Jaki fotel ergonomiczny wybrać?

Wybór odpowiedniego fotela ergonomicznego to nie lada wyzwanie. Szczególnie gdy ktoś spędza długie godziny przy biurku lub ma problemy zdrowotne z kręgosłupem powinien porządnie przemyśleć swój wybór. Jeżeli chodzi o regulacje to bardzo ważna jest kwestia oparcia i podparcia lędźwiowego. To właśnie ten element mocno koryguje postawę przy pracy.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie jaki fotel ergonomiczny wybrać. Model należy dobierać do sylwetki oraz oczywiście zasobów portfela. Nie ma jednak zależności, że te najdroższe fotele są najlepsze.

Wyjątkowo trudne zadanie mają osoby wysokie, które mają bardzo ograniczony asortyment. Ciężko znaleźć fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Nie jest to jednak niewykonalne.

Dobrze jest jednak przed dokonaniem zakupu usiąść na kilku fotelach, aby mieć odniesienie. Wygląd produktów na zdjęciach w internecie może czasami wprowadzić w błąd.

O autorze

Redakcja

Artykuły publikowane na łamach portalu zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

31 komentarzy

 1. Miłosław

  Słuchajcie, mam ogromny problem z podjęciem decyzji. Trafiłem tu, bo naprawdę nie wiem jaki fotel ergonomiczny wybrać. Na co zwracać uwagę, co jest wyznacznikiem wysokiej jakości? Niektórzy kupują krzesło za 1000 zł, inni sugerują wydać 3 razy tyle. Ja mogę zainwestować więcej pieniędzy, ale chcę być pewny, że będzie to rozsądny wybór. Wychodzę z założenia, że jak nie wydam na fotel ergonomiczny to pewnie niedługo wydam na masażystę. Pracuję przy komputerze po 10 godzin dziennie i powoli odczuwam dolegliwości – bóle pleców i drętwienie kończyn.

  Odpowiedz
 2. Dario

  Zwróć uwagę na to jak dany fotel ergonomiczny jest wykonany, czy jest stabilny, czy się trzęsie łapiąc za oparcie? Na pewno musisz dobrać fotel ergonomiczny do wzrostu. Jak autor artykułu słusznie zauważył – bardzo ciężko jest dobrać fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Chodzi o profil oparcia, wysokość zagłówka czy długość wysięgnika, który musi umożliwić zgięcie kolan do kąta prostego. (między udami, a łydkami). Co więcej, koniecznie zwróć uwagę na regulowane podłokietniki. Powinny być szerokie i wygodne. Nie polecam systemu regulacji podłokietników w lewo i prawo. To zbędny bajer i potem będziesz się wkurzał jak będzie się to samo z siebie przekręcać. Tak samo głębokość podłokietników też powinna być cały czas taka sama moim zdaniem.

  Odpowiedz
 3. Ireneusz

  Jest wiele różnych czynników, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Fotel ergonomiczny swoją konstrukcją powinien wymuszać prawidłową pozycję podczas siedzenia. Dlatego też wskazana jest regulowana podpora lędźwi. Regulowana, ale stabilna – nie taka, żeby latała na lewo i prawo. Najlepiej obejrzeć kilka modeli, posiedzieć chwilę, potestować mechanizmy. Problem jedynie w tym, że większość foteli ergonomicznych dostępna jest na zamówienie i ciężko wyhaczyć coś stacjonarnie. Ale… dla chętnego nic trudnego!

  Odpowiedz
 4. Gabryś

  A ja uważam, że cena też nie jest wyznacznikiem jakości. Producenci jadą ostro bo bandzie i windują ceny traktując ten produkt jako „dobro luksusowe”. Z drugiej strony czy da się kupić tani fotel ergonomiczny? Tego akurat nie wiem, ale na pewno nie trzeba od razu wydawać 3000 zł na krzesło. Ja rozumiem, że to narzędzie pracy, na którym niektórzy spędzają połowę doby, ale bez przesady. Ten fotel ergonomiczny Kulik-System Galaxy wydaje się całkiem rozsądny i cena nie poraża. Z tym, że niektórzy wolą posadzić swoje cztery litery na czymś drogim (bo drogie to lepsze przecież). Swoją drogą ten fotel Herman Miller Aeron kosztuje tyle co używany samochód. Czy to nie śmieszne?

  Odpowiedz
 5. Janusz

  Dla mnie każdy fotel ergonomiczny to jest strata pieniędzy. O prawidłową postawę to trzeba dbać samemu! Ludzie to już są tak leniwi, że mi ręce opadają. Zresztą nawet ten profil oparcia nic nie pomoże jak po 30 minutach zapomnisz o samodyscyplinie i usiądziesz kantem tyłka na siedzisku. Jeżeli już ktoś się napala na zdrowe siedzenie i koniecznie chce inwestować w pomoce ortopedyczne to zachęcam do zakupu jakiejś poduszki czy takiej nakładki na oparcie. To w zupełności wystarczy, a zaoszczędzone pieniądze to można sobie do skarbonki wrzucić.

  Odpowiedz
 6. Witek

  Ha,ha! Typowy Janusz. Człowieku jak się nie znasz to się nie wypowiadaj. Nie wiem co Ty robisz i gdzie pracujesz, ale jak się siedzi przy biurku kilkanaście godzin dziennie to dolegliwości związane z plecami to norma. Samodyscyplina niestety to nie wszystko. Nakładki na oparcie to dopiero zbędny wydatek. Te zaoszczędzone pieniądze to bym w tym wypadku chyba musiał wydać na ortopedę lub masażystę.

  Odpowiedz
 7. Mistrzuniu

  Moim zdaniem te fotele ergonomiczne są mimo wszystko za drogie. Tam naprawdę nie ma technologii NASA. Mechanizm odchylania, blokada, regulacja podłokietników. Za to się płaci tak grubą kasę? Moim zdaniem to kwestia niszy gdzie producenci i dystrybutorzy wiedzą, że klienci są w stanie zapłacić więcej za dobry fotel ergonomiczny. Tak szczerze mówiąc to mam wrażenie, że im mniej tych regulacji, tym lepiej. Konstrukcja jest wtedy mniej rozklekotana, bardziej stabilna. Dlatego dobrze, że niektórzy, tak jak Herman Miller Aeron mają kilka rozmiarów samego fotela i dobiera się pod swój wzrost i gabaryty.

  Odpowiedz
 8. Borsuk

  Całkiem ciekawy artykuł. Mam prawie 2 metry wzrostu i powoli doskwierają mi bóle kręgosłupa. Byłem na tajskich masażach i lekarz stwierdził, że to przez pracę przy komputerze. Muszę kupić sobie jakiś fotel ergonomiczny, ale nie sądziłem, że aż tyle to może kosztować. Na forum internetowym polecali fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby z IKEA za 500 zł – model MARKUS. Tutaj takiego nawet nie testowaliście. Tyle, że tam to nie ma żadnej regulacji oprócz wysokości siedziska (ale to chyba jest we wszystkich fotelach biurowych). Nie ukrywam, że cena przyciąga.

  Odpowiedz
 9. Waniek

  Borsuk, mocno się zastanów zanim podejmiesz jakąś decyzję. Model MARKUS z IKEA to porządny fotel biurowy, ale nie jest ergonomiczny. Dość ładnie się prezentuje, ale to tylko design. Chyba nie o to chodzi, aby fotel ergonomiczny ładnie wyglądał. Chyba, że nie potrzebujesz zdrowo siedzieć. Jeżeli jednak kogoś po 8 godzinach pracy boli krzyż, doskwiera mu ból lędźwi, drętwieją mu nogi to bezapelacyjnie musi sprawić sobie porządny fotel ergonomiczny.

  Odpowiedz
 10. Czarny

  No u mnie ból krzyża to była męka. Po każdym dniu pracy czułem ten dyskomfort. Do tego powracające drętwienia kończyn dolnych. Nie powiem, że fotel ergonomiczny całkowicie mnie uratował, bo musiałem chodzić na rehabilitację do ortopedy, ale i tak bardzo dużo dobrego zrobił. Nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na krzesło. Nie ma co oszczędzać na zdrowiu, to jest w życiu najważniejsze. Jeżeli kogoś nie stać, to niech znajdzie nawet jakiś tani fotel ergonomiczny. Ważne, żeby odciążał dolne partie kręgosłupa.

  Odpowiedz
 11. Rudy

  Słuchajcie, moim zdaniem fotel ergonomiczny nie tylko wpływa na komfort i zdrowie. Wpływa także na efektywność w pracy. Jak kogoś bolą plecy to będzie częściej wstawał od biurka, myślał o dyskomforcie, wiercił się. Jak ktoś siedzi wygodnie na fotelu ergonomicznym i nie ma żadnych dolegliwości to pracuje o wiele lepiej. To taka wskazówka moim zdaniem dla pracodawców co żyłują kasy na krzesłach dla pracowników. Poza tym czasami mam wrażenie, że jak by inspekcja pracy weszła do niektórych firm i zobaczyła na czym siedzą pracownicy to by ładne kary poleciały.

  Odpowiedz
 12. Bartolini

  Zgadzam się z Rudym. Odkąd mam fotel ergonomiczny to nie dość, że lepiej pracuję to jeszcze mogę dłużej siedzieć przy komputerze, więc robię więcej. Co prawda pracuje na siebie (działalność gospodarcza), ale myślę, że ta zależność też sprawdza się dla pracowników etatowych.

  Odpowiedz
 13. Krzysztof

  Ja mam fotel Kulik-System Galaxy i jestem bardzo zadowolony. Nie zamieniłbym go na żaden inny w tym zestawieniu. Przede wszystkim jego wyprofilowanie jest na tyle duże, że naprawdę wymusza trzymanie prawidłowej postawy. A jak wiadomo, jeżeli ktoś pracuje długo przy komputerze, prawidłowe siedzenie przez 8 godzin wynikające z samodyscypliny jest praktycznie niemożliwe. To nie jest ładny fotel ergonomiczny, który będzie pięknie wyglądał w biurze. Jednak uważam, że zdrowie trzeba tu potraktować priorytetowo. Jest znacznie ważniejsze niż design. Jeżeli chodzi o jakość wykonania to jestem zadowolony. Samo oparcie mogłoby być bardziej stabilne – przy potrząsaniu są delikatne luzy, ale przy wielu fotelach one będą. Krzesło musiałoby być produkowane pod wymiar bez możliwości regulacji, żeby wszystko było super sztywne i stabilne.

  Odpowiedz
 14. Kijana

  Zgadzam się z Krzyśkiem. Szczególnie jeżeli kogoś interesuje fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby to powinien pomyśleć o modelu Galaxy od Kulik-System. To niezbyt znana na polskim rynku marka, a naprawdę warto wziąć ją pod uwagę. Według mnie, powoływanie się producenta na rehabilitacyjne funkcje tych foteli to nie jest marketingowy zabieg. Jak ja siedzę na modelu Galaxy ponad 10 godzin dziennie to czuję ogromną różnicę. Wcześniej miałem wspomniany już w tym wątku model MARKUS z IKEA. Nie był tragiczny, ale na pewno nie wymuszał prawidłowej postawy.

  Odpowiedz
 15. Feliks

  Ja mam fotel Ergohuman w wersji skórzanej. Nie wiem czy jestem jakoś wybitnie zadowolony. Moim zdaniem ten model jest trochę przereklamowany. Na pewno nie jest to fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Generalnie podpórka lędźwiowa jedynie delikatnie koryguje postawę. Na pewno nie wymusza prawidłowego siedzenia. Ponad to bardzo denerwują mnie podłokietniki, które przekręcają się na lewo i prawo. Ta regulacja jest tak beznadziejna, że ręce opadają. Wytłumaczcie mi proszę na jaką cholerę regulować podłokietniki w boki? To jest bzdura.

  Odpowiedz
 16. Dariuszek

  Nie mam zielonego pojęcia skąd ta cena na fotel Profim Action. Moim zdaniem jest stanowczo przesadzona. Finalnie kupiłem fotel Veris tego samego producenta i śmiem twierdzić, że jakościowo jest lepiej wykonany niż Profim Action. Oczywiście to jest moje zdanie i polecam każdemu sprawdzić oba modele. Odnośnie tego co pisał Feliks z podłokietnikami – zgadzam się w 100%. Dlatego też cieszę się, że mój Profim Veris nie ma ruchomych podłokietników na boki. Jeżeli chodzi o korekcję postawy to bez rewelacji, ale siedzi się bardzo wygodnie i plecy nie bolą nawet po 10 godzinach pracy.

  Odpowiedz
 17. Rybka

  Mamy w pracy fotele Veris polskiego producenta Profim i nie słyszałem jeszcze od nikogo złego zdania. Wszyscy pracownicy są zadowoleni. Sam mam 190 cm wzrostu i uważam, że to jest fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Oparcie można podnieść naprawdę wysoko. Siedzisko też jest wygodne. Cena uważam, że nie jest wygórowana (adekwatna do jakości).

  Odpowiedz
 18. Gutek

  Ja też mam fotel Profim, ale jakiś tańszy (żaden z tych, które tu wymieniliście). Jest bez tragedii, ale taki fotel Herman Miller Aeron to dopiero marzenie. Pooglądałem trochę filmów o tym modelu to mi szczena opadła. Wygląda naprawdę świetnie. W Polsce jest jakaś chora cena na ten fotel. Jak poszukałem to można go znaleźć zagranicą taniej. Nawet z przesyłką do Polski się opłaca. Może kiedyś sobie na niego pozwolę.

  Odpowiedz
 19. Mariusz

  No to mi teraz narobiliście ochoty na nowy fotel ergonomiczny. Już wiem co chcę pod choinkę od swojej żony. Podeślę jej linka do tego artykułu, niech coś sama wybierze 😉 A tak poważnie to jak dla mnie najkorzystniej prezentuje się tu fotel Kulik-System Galaxy. Cenowo jest super, a zakres regulacji naprawdę wystarczający. W szczególności, że ma to być fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Nie jest to najładniejszy mebel, ale naprawdę nie o to tutaj chodzi. Jestem w stanie go kupić nawet bez mierzenia. Mam dobre przeczucie.

  Odpowiedz
 20. Zuzaok

  Powiem szczerze, że razem z mężem trochę się naszukaliśmy idealnych krzeseł do biura. Ostatecznie z polecenia znajomych kupiliśmy fajne, mega komfortowe krzesła z Mildis. Wyglądają fajnie i naprawdę są wygodne. Mam tylko nadzieję, że długo wytrzymają 🙂

  Odpowiedz
 21. Lolek

  Porządny fotel ergonomiczny dopiero się docenia jak plecki zaczynają boleć. Niestety wtedy to już jest za późno. Wtedy ratunkiem są masaże i fizjoterapia. Jeżeli mam być szczery to wolę zainwestować w swoje zdrowie, bo nie ma nic bardziej cennego na świecie.

  Odpowiedz
 22. IronMan

  Sam użytkuje fotel ergonomiczny Kulik-System Galaxy od 2 lat i jestem bardzo zadowolony. Może nie jest o szczyt piękności, ale pod kątem ergonomii robi robotę. Na pewno można go określić jako fotel ergonomiczny dla wysokiej osoby. Zakres regulacji oparcia jest bardzo duży. Fotel jest stabilny i ma bardzo fajny materiał, który się nie brudzi i nie przeciera. Jedynie co to zagłówek mógłby być bardziej wysuwany do przodu, ale widziałem, że jest jakiś model tego producenta, który już ma lepszy zagłówek. Ja w każdym razie nie zamieniłbym swojego fotela ergonomicznego na żaden inny.

  Odpowiedz
 23. Ernest

  Tak czytam wasze komentarze i mam już mętlik w głowie. Z jednej strony – dobry fotel ergonomiczny to spory wydatek. Z drugiej ludzie na forach internetowych piszą, że niby wystarczy model MARKUS z IKEA. Sam już nie wiem co robić.

  Odpowiedz
  • CypriaN

   Wszystko zależy od Twojego budżetu. Moim zdaniem to nie jest fotel ergonomiczny, a raczej po prostu fotel biurowy dla wysokiej osoby, bo ma wysokie oparcie. Generalnie stabilna konstrukcja, ale na pewno nie ma funkcji wszechstronnej regulacji.

   Odpowiedz
 24. CypriaN

  Warto poświęcić odłożyć trochę kasy, żeby wybrać profesjonalny fotel ergonomiczny. Ja uważam, że nie ma co celować na modele do 1000 zł. Chyba, że ktoś trafi na jakąś super okazję lub kupi używany fotel ergonomiczny w dobrym stanie. Jeżeli ktoś twierdzi, że się mylę to jestem otwarty na propozycje. Na rynku jest tego trochę, ale większość modeli z możliwością wszystkich regulacji jest niestety droższa.

  Odpowiedz
 25. krzysztof

  Mam fotel firmy STEELCASE model Please. Wspaniała rzecz, ma już grubo ponad 10 lat i nie widać na nim śladów zniszczenia. Bardzo duża ilość regulacji, osobno wykonana i regulowana podpora lędźwiowa, wszędzie oprócz klasycznych regulacji – dodatkowo regulacje siły naprężenia. Materiał obicia skórzany, ale co ciekawe, nie pocę się wcale siedząc na nim nawet 4 i więcej godzin bez przerwy. Części metalowe (prócz podłokietników), nic nie trzeszczy po latach nawet użytkowania. Długo polowałem na ten fotel, kupiłem go używany za 2k, ale to były dobrze wydane pieniądze. Podsumowując powyższe opinie – to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Doskonałe samopoczucie przy pracy siedzącej i praktycznie niezniszczalne materiały (NASA 😉 ) powodują taką a nie inną jego cenę.

  Odpowiedz
  • Redakcja

   Dziękujemy bardzo za komentarz. Fotel ergonomiczny, który Pan opisuje wygląda bardzo interesująco. Czy jest on właściwy dla wysokiej osoby? Ma regulację oparcia na plecy? Z chęcią dorzucilibyśmy go do powyższego zestawienia foteli ergonomicznych.

   Odpowiedz
 26. Marcin

  Niestety koszt produkcji bardzo podobny – tak samo z resztą jak np. koszt wyprodukowania procesora pentium g5400 i i7-8700k – jest to najgorsza rzecz w kapitalizmie, koszt produkcji identyczny a marnuje się bardzo rzadkie surowce na duże mniej sprawne procesory – to się tyczy każdej elektroniki, a tu widać krzesła to samo. Wciska się biednym ludziom chłam, a koszt produkcji taki sam… Brak słów.

  Odpowiedz
  • Redakcja

   Panie Marcinie, proszę nie generalizować. Fotele ergonomiczne mają zazwyczaj lepsze wykonanie od budżetowych krzeseł. Oczywiście wszystko zależy od modelu, ale koszt wykonania mechanizmu w takich fotelach z pewnością jest wyższy. Inna sprawa to design, za który czasami trzeba dopłacić. Tyczy się to jednak każdej rzeczy z wyposażenia wnętrz, nie tylko foteli ergonomicznych. Należy zachować zdrowy rozsądek, zgodnie z zasobami swojego portfela.

   Odpowiedz
 27. szczepanowska

  Ja w pracy mam fotel ergonomiczny od hurtowni Halmar. Wszyscy pracownicy sobie go chwalą. Nie było osoby żeby się na niego skarżyła.

  Odpowiedz
 28. Grzesiu

  Jak ktoś pracuje przy komputerze to dobry fotel ergonomiczny jest jak narzędzie pracy. Nie wolno na nim oszczędzać. Chodzi chociażby o wydajność pracy i koncentrację. Na dziadowym fotelu plecy zaczynają boleć po 4 godzinach. Jak tu skupić się na pracy jak coś „łupie w kręgosłupie”? Ja kupiłem opisywany wyżej Kulik-System Galaxy, bo wyglądał mi na najbardziej ergonomicznie wyprofilowany. Nie myliłem się. Chociaż wygląda trochę jak ortopedyczny, to robi świetną robotę jeżeli chodzi o wymuszenie prawidłowej postawy.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *