Select Page

Jak zbudować własną altanę ogrodową?

Jak zbudować własną altanę ogrodową?

Większość posiadaczy własnego ogrodu marzy o altance. To miejsce, które pełni równocześnie dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Niektórych odstraszają jednak formalności, koszty i nakłady pracy. Tymczasem wcale nie jest to takie trudne.

Podstawowe informacje

Altanka ogrodowa nie wymaga zezwolenia na budowę, jeżeli nie przekracza 35 m2. Wbrew pozorom to dość sporo i altanka może swobodnie pomieścić kilkanaście osób. Bez względu na wybraną konstrukcję trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu terenu oraz podłoża. Oczywiście teren powinien być płaski, umieszczenie mebli wewnątrz będzie znacznie łatwiejsze. Warto również dodać, iż bez względu na wybrane rozwiązanie konstrukcyjne, montaż altany wymaga odpowiedniego umocowania, czyli trzeba wcześniej wykonać stopy fundamentowe. Do nich będą zakotwiczone drewniane elementy konstrukcyjne. Taka technologia wynika z warunków klimatycznych i strefy zamarzania gruntu. Betonowa baza zabezpiecza całą konstrukcję przed przemieszczaniem pionowym.

altany ogrodowe

Altany ogrodowe z www.produktyogrodowe.pl

Różne aranżacje altan

Na rynku mamy do wyboru wiele modeli altan ogrodowych. Różnią się one kształtem, aranżacją, sposobem montażu, materiałem wykonania.
Bardzo popularnym rozwiązaniem są altany do samodzielnego montażu. Ich cena jest znacznie niższa niż gotowych altan montowanych przez specjalistyczne firmy.

Po wybraniu właściwego modelu otrzymujemy od producenta gotowe elementy z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami. Po odpowiednim przygotowaniu terenu gotowa altana może stanąć w ciągu jednego dnia. Najczęściej najwięcej problemów dostarcza wybranie odpowiedniego modelu pasującego do ogólnego charakteru ogrodu. Jeżeli jest to ogród z przewagą kwiatów, to zdecydowanie lepiej będą się prezentować altany ażurowe o lekkiej konstrukcji. Po obsadzeniu pnączami mogą pełnić równocześnie funkcję pergoli. W ogrodach o przewadze drzew i krzewów znacznie lepiej będą wyglądały altany ogrodowe o pełniejszym wypełnieniu.

Bez względu na charakter ogrodu altany ogrodowe zdecydowanie powinny być wykonane z materiałów naturalnych, które są najbardziej harmonizujące z naturą. Wszelkie plastikowe elementy będą stanowić dysonans.

altany z dachem drewnianym

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *