Select Page

Jakie są najpopularniejsze materiały opałowe w naszym kraju?

Jakie są najpopularniejsze materiały opałowe w naszym kraju?

Wybór odpowiedniego opału (na przykład do pieca centralnego ogrzewania) ma bardzo duże znaczenie w kontekście uzyskania pożądanej ilości ciepła w całym mieszkaniu lub domu.

Aktualnie istnieje bardzo wiele możliwości w tym aspekcie. Ludzie mają do wyboru rozmaite opcje, z których chętnie korzystają. Jakie są jednak najpopularniejsze materiały opałowe ?

Węgiel kamienny

Bez wątpienia w Polsce najczęściej stosowany jest węgiel kamienny. Trzeba zaznaczyć, że charakteryzuje się on dużą wartością opałową. Jest ona zależna od rodzaju węgla, ale zazwyczaj kształtuje się na poziomie od 17 MJ/kg do 29 MJ/kg. Warto podkreślić, że węgiel kamienny jest stosunkowo łatwo dostępny. Nie może zatem dziwić, że tego typu materiały opałowe są tak często wybierane przez naszych rodaków. Najczęściej sięgają oni po węgiel grubego lub średniego sortymentu. Aby uzyskać satysfakcjonującą wartość opałową, należy korzystać ze sprawdzonych punktów skupu, które wybierają najlepsze źródła. Dobrze jest też zaznajomić się z certyfikatami, aby mieć pewność, że kupowany węgiel ma odpowiednie właściwości.

Ekogroszek

Zainteresowanie tym materiałem opałowym wzrasta z roku na rok. Ekogroszek (kliknij) to także węgiel kamienny. Trzeba jednak podkreślić, że został on poddany dodatkowym obróbkom. Dzięki temu osiąga jeszcze lepszą wartość opałową. To jednak nie wszystko. Zastosowanie nowoczesnych technik sprawia, że takie materiały opałowe są także zdecydowanie bardziej przyjazne dla otaczającego nas środowiska. Jest to spowodowane faktem, że ekogroszek posiada małą zawartość popiołu oraz siarki. Przekłada się to między innymi na mniejszą ilość dwutlenku siarki – w trakcie spalania – co rzecz jasna sprzyja środowisku naturalnemu. Poza tym ekogroszek zapobiega powstawaniu osadów w kominie i przedłuża żywotność stosowanych urządzeń.

Drewno

Bardzo dużo osób korzysta również z drewna. Warto wiedzieć, że jest to materiał opałowy zdecydowanie bardziej ekologiczny od zwykłego węgla. Z drugiej strony pozyskanie tego surowca jest trudniejsze. Trzeba podkreślić, że wartość opałowa w bardzo dużym stopniu zależy od wilgotności drewna (zazwyczaj kształtuje się na poziomie od 8 MJ/kg do 15 MJ/kg). Najlepsze jest drewno, który ma wilgotność mniejszą, niż 25%. To oznacza, że tego typu materiały opałowe – aby gwarantowały odpowiednią ilość ciepła – powinny być składowane przez co najmniej kilka miesięcy.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *