Select Page

Karmienie piersią, a powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Karmienie piersią, a powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po 6-miesięcznym okresie urlopu macierzyńskiego wcale nie musi oznaczać rezygnacji z naturalnego karmienia. Sprawdź, jak utrzymać laktację i jak nie zniechęcić niemowlę do ssania piersi.

Dla wielu kobiet karmienie piersią ma ogromne znaczenie. Dlatego martwią się swoim powrotem do pracy – głównie wtedy, gdy zdecydowały się na półroczny urlop macierzyński. Nie trzeba jednak rezygnować ze swoich postanowień – szczególnie, że karmienie piersią nadal odgrywa znaczącą rolę, mimo rozszerzania diety. Poznaj więc sposoby, dzięki którym będziesz mogła wychodzić do pracy bez obaw o swoją laktację.

Powrót do pracy nie musi być problemem

Mamy, które wracają do pracy po 6 miesiącach urlopu macierzyńskiego, wcale nie są na straconej pozycji. Chociaż wiąże się to z wprowadzeniem zupełnie nowego rytmu karmienia, ułatwieniem jest moment rozszerzania diety. Koniecznością jest jednak stopniowe przygotowanie siebie i dziecka do nadchodzących zmian – dzięki temu powrót do pracy i zmiana harmonogramu karmienia nie będzie dla was szokiem.

  • Zmień pory karmienia piersią

Na około miesiąc przed powrotem do pracy, wprowadź nowe godziny karmienia – będzie to dużo łatwiejsze, jeśli znajdujecie się na etapie rozszerzania diety. Na przystawienie do piersi zarezerwuj nieco więcej czasu – szczególnie w godzinach porannych, by nie karmić w pośpiechu.

  • Przyzwyczajaj dziecko do swojej nieobecności

Nie może być tak, że nagle znikniesz do pracy i dziecko nie będzie widziało cię przez kilka godzin. Na kilka tygodni przed powrotem do swoich zawodowych obowiązków zacznij przyzwyczajać stopniowo dziecko do swojej nieobecności. Z dnia na dzień wydłużaj czas twojego pobytu poza domem.

Pamiętaj, by nigdy nie wychodzić ukradkiem. Natomiast twój powrót do domu zawsze powinien być związany z radosnym powitaniem niemowlęcia. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że zawsze wrócisz do niego.

  • Zostaw swoje odciągnięte mleko

Jeżeli karmienie piersią jest niemożliwe, wcale nie musisz podawać mleka modyfikowanego. Alternatywnym rozwiązaniem jest podawanie swojego pokarmu w butelce. W tym przypadku koniecznością będzie jednak odciąganie mleka. Chociaż możesz robić to ręcznie, zajmie ci to sporo czasu. Dlatego lepiej sięgnąć po laktator: ręczny lub elektryczny – to urządzenie, dzięki któremu zrobisz to znacznie szybciej i efektywniej.

Laktator sprawdzi się również do utrzymania laktacji. Zabierając ze sobą laktator do pracy, warto odciągać mleko co 2-3 godziny. Umieszczone w sterylnym pojemniku, możesz zabrać ze sobą do domu (pamiętaj o przechowywaniu pokarmu w firmowej lodówce).

Pamiętaj, że karmienie piersią to nie tylko zaspokojenie głodu

Dla niemowlęcia karmienie to nie tylko chęć zaspokojenia głodu. Warto pamiętać, że przystawianie do piersi stymuluje bliskość i daje większe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego po powrocie z pracy staraj się z maluchem spędzać jak najwięcej czasu, rozwijając więź.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *