Select Page

Kiedy brokuł, kiedy kaszka, a kiedy maliny? Co i kiedy wprowadzać do diety niemowlaka?

Kiedy brokuł, kiedy kaszka, a kiedy maliny? Co i kiedy wprowadzać do diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety niemowlaka jest nie tylko odpowiedzią na rosnące potrzeby żywieniowe, ale stanowi również kolejny etap rozwoju. Dlatego już po ukończeniu 17. tygodnia życia można rozpocząć podawanie innych pokarmów niż mleko matki. Trzeba przy tym trzymać się zaleceń ekspertów, którzy przygotowali schemat żywienia niemowląt.

Mimo iż w pierwszym roku życia dziecka mleko mamy stanowi podstawę jego diety, w odpowiednim momencie należy wprowadzać nowe posiłki do menu maluszka. Nie wcześniej niż w 17 i nie później niż w 26 tygodniu życia nadchodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka – mniej więcej w tym okresie sam pokarm mamy przestaje wystarczać. Ponadto ważne są kwestie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych – po to, by niemowlę przyzwyczaiło się do prawidłowego żywienia i było gotowe na spożywanie innych produktów spożywczych.

Najważniejsze zasady rozszerzania diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka odbywa się w oparciu o schemat przygotowany przez ekspertów w zakresie żywienia.

  • Nie istnieją odgórnie ustalone porcje posiłków oraz pory ich spożywania. Rodzice decydują o tym, co i kiedy zje dziecko. Dziecko decyduje o tym, czy zje i ile zje.
  • Popularne alergeny, np. gluten należy wprowadzać do diety niemowlęcia na takiej samej zasadzie jak inne produkty spożywcze. Wyjątkiem jest mleko krowie, którego nie należy podawać w pierwszym roku życia – zasada ta nie dotyczy nabiału.
  • Wraz z rozszerzaniem diety niemowlaka o żółtko, należy podawać jednocześnie białko jaja kurzego – w postaci ugotowanej.
  • W pierwszym półroczu życia dziecka jeśli jest karmione wyłącznie piersią nie ma potrzeby dopajania maluszka. Po tym czasie i dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym najlepszym napojem zaspokajającym pragnienie jest niegazowana, niskozmineralizowana woda. Soki (100%, przecierowe, bez dodatku cukru, pasteryzowane) należy podawać w ograniczonej ilości – 150 ml dziennie (porcja liczona razem z ilością zjedzonych owoców).

Najpierw warzywa, potem owoce

Rozszerzanie diety niemowlaka należy rozpocząć od podawania warzyw. Jako że nie są słodkie (z nielicznymi wyjątkami) oraz bardziej mdłe w smaku, będą łatwiejsze do zaakceptowania zanim dziecko pozna słodycz owoców.

Pierwszy tydzień rozszerzania diety należy rozpocząć od wprowadzenia trzech nowych smaków. Pierwszego dnia podaj marchewkę, kolejnego dnia – brokuł, a następnego – niech będzie to ziemniak. Każdego dnia podawaj inny rodzaj warzywa i kontynuuj to przez siedem dni.

W drugim tygodniu rozszerzania diety, kontynuuj zalecenia z pierwszego tygodnia. Dopiero w trzecim tygodniu zalecane jest wprowadzenie owoców – zacznij od trzech owoców i przeplataj smaki (np. jabłko, gruszka lub banan).

W czwartym tygodniu możesz wprowadzić kolejne warzywo, np. kalafior oraz kontynuować podawanie owoców.

W piątym tygodniu kontynuuj przeplatanie smaków warzywnych i owocowych, wprowadzając kolejne ich rodzaje.

Kiedy pora na kaszki?

Niektóre z kaszek (pszenna, jęczmienna, owsiana czy żytnia) zawierają gluten. Gluten należy wprowadzić do diety niemowlęcia nie wcześniej niż w 4 i nie później niż przed ukończeniem 12 miesiąca życia dziecka. Warto skorzystać z gotowych kaszek mlecznych / bezmlecznych, których skład dostosowany jest do wieku niemowlęcia. Kaszki możemy wprowadzać, gdy maluszek zna już pierwsze warzywa i owoce.

Kiedy wprowadzić mięso, ryby, nabiał?

Początek kolejnego tygodnia rozszerzania diety to dobry moment na urozmaicenie jadłospisu niemowlaka o nowe produkty spożywcze. Zacznij od mięsa i ryb, by około dziewiątego miesiąca życia wprowadzić nabiał – tj. jogurty naturalne, sery, kefir. Nie podawaj natomiast mleka krowiego – nie jest zalecane w pierwszym roku życia.

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka należy rozpocząć, gdy wykazuje ono gotowość do przyjmowania innych pokarmów niż mleko. Jeżeli nie jest zainteresowane łyżeczką zbliżaną w kierunku ust, wówczas należy odczekać kilka dni i podjąć kolejną próbę. Podając nowy produkt dziecku należy obserwować, czy u maluszka nie występują niepokojące objawy po jego spożyciu.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *