Select Page

Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty

Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optometrysty

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że za kilka lat aż 70% ludzi będzie wymagało korekty wzroku – te dane są alarmujące. Coraz częściej mówi się też o tzw. epidemii ślepoty. Jedną z jej przyczyn jest brak konsekwencji w korygowaniu wad wzroku – przekłada się to na zły dobór szkieł korekcyjnych, czego wynikiem jest pogłębienie dysfunkcji, zamiast jej skorygowanie.

Warto podkreślić, że za proces diagnozy i korekty wad wzroku odpowiedzialny powinien być wykwalifikowany optrometysta lub ortoptysta , a nie okulista – jego zadaniem jest przede wszystkim leczenie chorób oczu.

Nie zapominajmy o dzieciach

W Polsce świadomość społeczna problemu jakim jest złe widzenie jest jednak bardzo niska. Jako odpowiedzialni rodzice dbamy o rozwój i zdrowie naszych dzieci, już od ich najmłodszych lat regularnie zabierając ich do ortodonty, stomatologa, logopedy, ortopedy. Dlaczego jednak tak często zapominamy o ortoptyście, który zbada najważniejszy zmysł, za pomocą którego nasz maluch poznaje świat- jego wzrok.

Prawidłowe widzenie jest jednym z najistotniejszych czynników przyszłego, prawidłowego rozwoju dzieci. Wady wzroku mogą powodować trudności w nauce, skupieniu oraz w osiągnięciu wymarzonego zawodu. W wielu przypadkach problemy ze wzrokiem mogą być błędnie identyfikowane jako dysleksja ADHD czy inne zaburzenia rozwojowe. Większość rodziców nawet nie podejrzewa, że jego dziecko może mieć problem ze wzrokiem- dzieci przyzwyczajają się do tego w jaki sposób widzą, dlatego bardzo często nie zgłaszają swoich problemów. Dziecko nie rozumie, że obraz, który odbiera można widzieć lepiej.

Specjaliści z sieci gabinetów i salonów optycznych Doktor Marchewka do tej pory łącznie przebadali w całej Polsce już ponad 10 tyś dzieci.

Dane zebrane po przebadaniu dotychczasowych dzieci są szokujące. Ponad 55% dzieci w wieku wczesnoszkolnym ma wadę wzroku, z czego aż 91% dzieci, które posiadają wadę, ma źle dobraną korekcję wzroku bądź nie ma mają jej wcale!

Większość wad wzroku można w łatwy sposób korygować, a nawet poważniejsze są łatwiejsze w leczeniu, jeżeli wykryje się je odpowiednio wcześnie. Ważna jest także konsekwencja w korygowaniu wad wzroku- zły dobór szkieł korekcyjnych pogłębia dysfunkcję zamiast ją korygować. Warto podkreślić, że za proces diagnozy i korekty wad wzroku odpowiedzialny powinien być wykwalifikowany ortoptysta lub optometrysta.

Zadbajmy zatem o właściwe widzenia naszych dzieci- pamiętajmy, że to nie tylko kwestia komfortu i właściwego rozwoju, ale także bezpieczeństwa naszych maluchów.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Doktor Marchewka

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *