Select Page

Kiedy warto zdecydować się na in vitro?

Kiedy warto zdecydować się na in vitro?

Wiele par dotyka problem zajścia w ciążę i jej donoszenia. Brak dziecka bywa bardzo dotkliwy, a im partnerzy są starsi, tym bardziej rośnie również presja otoczenia. Metoda in vitro jest znana już od dłuższego czasu. Warto przyjrzeć się jej bliżej i sprawdzić, kiedy są ku niej wskazania medyczne.

Metody leczenia niepłodności

Zapłodnienie pozaustrojowe jest jedną z metod leczenia niepłodności, pozostałe to:

  • monitoring cyklu,
  • stymulacja owulacji,
  • inseminacja domaciczna,
  • histeroskopia/ laparoskopia,
  • diagnostyka genetyczna zarodków,
  • bank komórek jajowych i nasienia.

Dobór terapii zależy od przyczyny niepłodności, stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz innych czynników. Metoda terapii będzie zaproponowana przez lekarza prowadzącego, tak by była to terapia o najwyższym prawdopodobieństwie uzyskania pożądanego efektu.

Wskazania medyczne do in vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe może być wskazane zarówno w przypadku par płodnych, jak i niepłodnych. Czasem istnienie pierwszej grupy budzi zdziwienie. Użycie in vitro jest jednak zasadne wtedy, gdy jedno z partnerów jest nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową (np. HIV lub HCV) lub choroby genetycznej, która może stanowić zagrożenie dla potomstwa. Zapłodnienie pozaustrojowe jest wskazane również wtedy, gdy u kobiety zostanie zdiagnozowany nowotwór, zaś leczenie choroby trwale uszkodzi jajniki.

Medyczne wskazania do in vitro w przypadku par niepłodnych mogą wynikać z zaburzeń występujących po stronie kobiety. Do takich przypadków zalicza się czynnik jajowodowy, czyli uszkodzenie jajników lub upośledzenie ich funkcji przy zachowanej drożności, a także endometriozę oraz zaburzenia hormonalne. Problemy po stronie mężczyzny dotyczą przede wszystkim plemników: ich ruchliwości i liczby w nasieniu.

Czasem jednak nie można określić przyczyn niepłodności, ponieważ zostały wykluczone wszystkie czynniki, również takie jak stres. Zapłodnienie pozaustrojowe będzie pomocne również w takich sytuacjach.

Jak wygląda procedura in vitro?

Znając już wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego, można sprawdzić jak wygląda ta procedura. Najlepiej jest sięgnąć po fachowe źródła, które dokładnie opisują metodę zapłodnienia in vitro. https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/metody-leczenia/zaplodnienie-in-vitro/ – tutaj scharakteryzowane są poszczególne etapy zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazane są również dodatkowe techniki, które należy wykorzystać, gdy wystąpią odpowiednie przesłanki medyczne. Osoby zainteresowane mogą skorzystać z pomocy doradcy pacjenta.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *