Select Page

Konto oszczędnościowe – czy i kiedy warto je założyć?

Konto oszczędnościowe – czy i kiedy warto je założyć?

Chcesz oszczędzać? W takim razie powinieneś założyć rachunek oszczędnościowy. Sprawdź, jakie korzyści płyną z takiego kroku.

W ofercie banków znajdziesz sporo produktów pozwalających pomnażać oszczędności. Przykładami są lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe. Lokaty cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów indywidualnych. Problem jednak w tym, że aby założyć lokatę bankową, potrzebujesz co najmniej 500 zł. Nie posiadasz takiej kwoty? W takim razie rozwiązaniem będzie właśnie rachunek oszczędnościowy.

Co musisz wiedzieć o rachunku oszczędnościowym?

Czy na co dzień korzystasz ze standardowego rachunku ROR? W takim razie z pewnością orientujesz się, jak działa takie konto. Rachunek oszczędnościowy również pozwala przechowywać środki, ale w odróżnieniu od standardowego ROR-u, jego depozyt jest oprocentowany.

Wysokość oprocentowania w dużej mierze zależy od banku i produktu, na który się zdecydujesz. Jeżeli chcesz sprawdzić różnicę w oprocentowaniu poszczególnych kont, to możesz to zrobić np. tutaj: https://www.lionsbank.pl/.

Czym jeszcze różni się rachunek oszczędnościowy od zwykłego? Mowa o:

  • Funkcjonalności. Do rachunku oszczędnościowego nie otrzymasz karty płatniczej. Aby wypłacić środki, będziesz musiał je w pierwszej kolejności przelać na tradycyjny rachunek bankowy.
  • Wysokości opłat. Założenie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego najczęściej jest bezpłatne. Banki pobierają jednak opłatę za złożone dyspozycje przelewu, przy czym klienci często mają pewną pulę bezpłatnych przelewów w miesiącu.

Przed założeniem rachunku oszczędnościowego, powinieneś złożyć wniosek o otwarcie rachunku ROR. Wówczas bowiem łatwiej będzie ci zasilić konto oszczędnościowe.

Jak oszczędzać, posiadając konto oszczędnościowe?

Chcesz posiadać oszczędności? Według specjalistów ważne jest to, aby regularnie odkładać nawet niewielkie kwoty. Jeżeli wynagrodzenie otrzymujesz na rachunek bankowy, to najlepiej zrobisz, przelewając od razu jego część na rachunek oszczędnościowy.

Pieniędzy zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym nie powinieneś wykorzystywać. Gdy uzbierasz większą kwotę, np. 500 zł, to dobrze zrobisz, zakładając lokatę bankową. Dlaczego? Gdyż lokaty bankowe są lepiej oprocentowane niż rachunki oszczędnościowe. W efekcie zyskasz więcej.

Gdy potrzebujesz dostępu do środków

Osoby będące na początku swojej przygody z oszczędzaniem powinny korzystać właśnie z rachunków oszczędnościowych. Dlaczego?

Korzystając z rachunku oszczędnościowego, w każdej chwili możesz wypłacić z niego środki. Co ważne jednak, nie utracisz wypracowanych dotychczas odsetek. To znaczna różnica w porównaniu z lokatami, gdzie najczęściej klient zrywający umowę musi liczyć się z utratą wszystkich wypracowanych odsetek.

Rachunek oszczędnościowy daje też komfort psychiczny. Możesz nie tylko odkładać środki, lecz także mieć pewność, że będziesz mógł z nich skorzystać wówczas, gdy będzie to konieczne. Jeżeli jesteś na początku budowania swoich oszczędności, to rachunek oszczędnościowy z pewnością ci się przyda.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *