Wybierz Strona

Kredyt samochodowy, balonowy, gotówkowy – jak sfinansować zakup auta?

Kredyt samochodowy, balonowy, gotówkowy – jak sfinansować zakup auta?

fot. materiały nadesłane

Myślisz o zakupie wymarzonych czterech kółek i szukasz sposobu na sfinansowanie tej inwestycji? Oto trzy popularne sposoby na zdobycie środków na zakup samochodu: kredyty samochodowe, gotówkowe oraz z ratą balonową. Sprawdź, który z nich najlepiej pasuje do twoich wymagań.

Zarówno kredyty samochodowe, jak i gotówkowe czy też z ratą balonową stanowią w niektórych przypadkach bardzo opłacalne rozwiązania. Warto przeanalizować każdą z możliwości aby mieć pewność, że decydujesz się na formę kredytu najlepiej dopasowaną do twoich potrzeb.

Kredyt na zakup samochodu

Jest to pożyczka na konkretny cel, która charakteryzuje się o wiele niższym oprocentowaniem, niż zwyczajne kredyty gotówkowe. Dzieje się tak dlatego, że zabezpieczeniem takiej pożyczki jest samo auto. Oznacza to, że aż do momenty spłaty całości zobowiązania to bank jest faktycznym właścicielem pojazdu. W momencie uiszczenia ostatniej raty kredytodawca zwalnia przewłaszczenie.

W praktyce prowadzi to do sytuacji, w której podczas okresu spłaty kredytobiorca nie może decydować o losach auta. Sprzedaż albo wymiana pojazdu kupionego na kredyt samochodowe nie jest łatwa, lecz jednocześnie nie jest niemożliwa. Jeśli zatem kupujesz auto, które być może będziesz chciał wymienić albo sprzedać przed upływem spłaty, zdecyduj się na inną formę finansowania zakupu. Kredyty samochodowe są dobrym wyborem dla tych kierowców, którzy poszukują samochodu na lata.

Kredyt z ratą balonową

To rozwiązanie znajdziesz w ofercie tak zwanych autobanków. Spłatę kredytu balonowego można podzielić na fazy: na przykład, najpierw płacisz jedynie odsetki, następnie w niewielkich ratach resztę zobowiązania, a następnie, w ostatniej fazie – ratę balonową, wynoszącą około 20-30% ceny pojazdu lub wartości kredytu.

Gdy dochodzisz do etapu ostatniej fazy, możesz zdecydować się na zapłacenie raty balonowej i zatrzymanie samochodu, niezapłacenie raty i podpisanie nowej umowy kredytowej na kolejny samochód oraz ewentualne negocjacje z bankiem i próba rozbicia raty balonowej na mniejsze raty. To rozwiązanie także ma i wady, i zalety – z jednej strony, raty w kredycie balonowym są wyraźnie niższe, niż w kredycie samochodowym. Z drugiej jednak strony, rata balonowa jest bardzo dużym jednorazowym wydatkiem, co może stanowić kłopot dla kredytobiorcy.

Kredyt gotówkowy

Pożyczka gotówkowa jest kredytem przyznawanym na dowolny cel, zatem można przeznaczyć ją również na zakup samochodu. Jest ona o wiele wyżej oprocentowana, niż kredyty samochodowe, jednak nadal pozostaje popularnym sposobem finansowania zakupu pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że od początku jesteś właścicielem auta, za które płacisz pieniędzmi pożyczonymi w ramach kredytu gotówkowego, i nie jest konieczne dokonanie przewłaszczenia. Jeśli zatem nie jesteś pewien, czy kupujesz samochód na lata, czy może zechcesz go wymienić w następnym sezonie – kredyt gotówkowy będzie najkorzystniejszą opcją.

Polecamy kredyty samochodowe w BGŻ BNP Paribas S.A.

O autorze

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Leon

    Uważam, że kredyt samochodowy to głupota. Jedyny kredyt, który mogę wziąć to ten hipoteczny na dom. Chociaż mam nadzieję, że i tego uniknę i zbiorę gotówkę.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *