Select Page

Logopeda – powody, dla których trzeba odwiedzić jego gabinet

Logopeda – powody, dla których trzeba odwiedzić jego gabinet

Kiedy dziecko ma problemy z poprawną wymową, rodzice zabierają go do logopedy, który błyskawicznie zdiagnozuje w czym tkwi problem i zajmie się korekcją ewentualnych wad wymowy. Okazuje się jednak, że jest on nie tylko terapeutą mowy, ale także specjalistą o niezwykle szerokiej wiedzy medycznej.

Wiedza logopedy obejmuje wiele dziedzin, między innymi foniatrię, audiologię, ortodoncję, jak również psychologię czy pedagogikę. I choć rzeczywiście najczęściej do gabinetu logopedycznego zgłaszają się przede wszystkim rodzice z dziećmi mającymi problemy z poprawną wymową, to logopeda rozwiązuje także różnego rodzaju problemy z mową osób dorosłych.

Komu pomaga logopeda?

Gabinet logopedyczny odwiedzają zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy mają problemy z poprawną artykulacją głosek, mają wady wymowy lub zaburzenia mowy. Do logopedy trafiają również osoby dotknięte schorzeniami neurologicznymi, którzy w wyniku choroby utracili zdolność mówienia. Z pomocy tego specjalisty korzystają także osoby, które w swojej codziennej pracy wykorzystują głos. Nauką prawidłowej jego emisji, jak również pracą nad idealną dykcją również zajmuje się logopeda. Swoją opieką obejmuje on także osoby upośledzone umysłowo, które mają znaczne problemy z komunikacją werbalną.

Wady wymowy wymagające interwencji logopedy

Do gabinetu logopedy najczęściej trafiają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które mają mniejsze lub większe wady wymowy. Jest to między innymi:

 • Sygmatyzm, polegający na braku lub nieprawidłowym wymawianiu głosek s, z, c, dz, sz, ż, cz, dż, ś, ź, ć, dź
 • Rotacyzm, czyli problemy z wymową głoski “r”
 • Lambdacyzm, czyli brak w wymowie głoski “l” lub problem z jej prawidłową wymową
 • Mowa bezdźwięczna, w której problemem jest zastępowanie głosek dźwięcznie brzmiących bezdźwięcznymi

Wymienione wady wymowy to tylko niewielki odsetek problemów z rozwojem mowy, prawidłową wymową czy komunikacją, jakimi zajmuje się logopeda. Należy pamiętać, że jeśli pojawiają się tego rodzaju problemy, wizyta w gabinecie specjalisty jest wręcz koniecznością. Szybka diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniej terapii daje dużą szansę pozbycia się wad i nieprawidłowości w wymowie, które nieleczone utrwalają się i mogą w przyszłości zaowocować kompleksami, znacząco utrudniającymi kontakty społeczne i normalną komunikację werbalną.

Nowoczesny gabinet logopedyczny – jak powinien wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że od właściwego wyposażenia gabinetu logopedycznego zależy w dużej mierze skuteczność prowadzonej terapii. Koniecznie muszą się w nim znaleźć wartościowe merytorycznie i sprawdzone pomoce dydaktyczne. Powinno się w nim znaleźć lustro logopedyczne, profesjonalny sprzęt do terapii mowy, jak również komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Nie może zabraknąć także różnych zabawek edukacyjnych, wspomagających terapie dzieci. Nie bez znaczenia jest również to, jak urządzony jest taki gabinet. Powinien być on przytulny, wyposażone w wygodne meble, które zapewnią pacjentowi maksymalny komfort podczas prowadzonej terapii.

Zobacz więcej ciekawych informacji o nauce wymowy na stronie logopedy z Łodzi:
logopeda łódź

Informacja od wydawcy

Artykuł gościnny

Artykuły oznaczone jako "gościnne" mogą zawierać lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez partnerów. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

7 komentarzy

 1. wojas

  Zauważyłem, że częściej mówi się o tym, że do logopedy idą rodzice z dziećmi. Wydaje mi się to być dosyć uogólnione, błędnie. Do logopedy chodzę JA – 44 letni, jąkający się, będący obecnie drugi raz w terapii, chcący poprawić jakość swojego życia, czerpać z niego każdego dnia.

  Odpowiedz
 2. gołda

  Tak, to prawda, że zazwyczaj słysząc hasło “logopeda”, przed oczami pojawia nam się obraz małego dziecka wysuwającego język między zęby. Z jednej strony dobrze, bo rodzice są już troszkę uczuleni (widzą wady wymowy i chcą je naprawiać). Z drugiej strony ludzie dorośli mogą mieć pewne obawy (bo przecież logopeda jest od dzieci, a nie dorosłych).

  Odpowiedz
 3. Jakobe

  Ja tak właśnie miałem, że myślałem, że logopeda to tylko od dzieci jest. Miałem kłopot z szeregiem szumiącym (profesjonalne nazewnictwo 🙂 ). Zaryzykowałem, zapisałem się na wizytę. Pani Justyna prowadzi mnie bardzo dobrze. Jesteśmy już na utrwalaniu głoski w zdaniach – z tego co się orientuje zostało nam tylko utrwalanie w mowie spontanicznej.

  Odpowiedz
 4. Jolka g

  Z córeczką uczęszczamy do logopedy od trzech miesięcy. Córka miała poważny niedosłuch, została implantowana. Teraz uczy się dźwięków, poznaje głoski. Uczy się funkcjonować w świecie słyszących :-). Wiadomo, że moja praca z dzieckiem w domu nie odniosła by takich efektów jak w gabinecie logopedycznym. Po pierwsze nie wiedziałabym co właściwie mam robić, jak postępować. Po drugie wizyta u speca da chyba najlepsze efekty. Zresztą warto pamiętać, że logopeda da wskazówki co i w jaki sposób robić w domu.

  Odpowiedz
 5. Dumna mamitka

  No właśnie, jak widać powyżej przypadki są różne. Ja jestem z tych sztampowych 🙂 Córka sepleniła, wytykając język przez boczne ząbki. Ćwiczymy w domu, córka ćwiczy z zaangażowaniem w gabinecie. Efekty powolne, ale są, a to mnie cieszy najbardziej. Radość i duma mojego dziecka, któremu uda się powiedzieć (np. przy dziadkach) coś poprawnie jest niesamowita.

  Odpowiedz
 6. Madzienka

  Uważam, że do logopedy warto iść już w momencie, gdy zauważymy, że z niemowlęciem dzieje się coś niepokojącego. Nazywa się to chyba wczesna interwencja. Moja sąsiadka była ze swoją 6 miesięczną córeczką.

  Odpowiedz
 7. Kuba

  Moim zdaniem gabinet warto odwiedzić dla własnego komfortu życia. Przecież, jeśli człowiek słyszy, że ma wadę to chyba chce ją wyeliminować? Później się gościu umówi na randkę z kobietą i będzie do niej seplenił.

  Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *