Select Page

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową? Zobacz jakie kroki podjąć

Podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię pokarmową? Zobacz jakie kroki podjąć

Alergia pokarmowa jest chorobą o podłożu genetycznym. Wystąpieniem tej choroby najbardziej zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, których rodzice bądź rodzeństwo chorowali lub chorują na jakąś chorobę alergiczną. Jak pomóc małemu alergikowi i gdzie szukać wsparcia?

Alergia pokarmowa najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci – ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego oraz immunologicznego (odpornościowego). Diagnostyka alergii nie jest łatwa, gdyż ta manifestuje się na wiele sposobów, od problemów z układem oddechowym, poprzez ulewania, kolki czy biegunki na zmianach skórnych skończywszy. Gdy zauważysz niepokojące objawy u twojego dziecka powinnaś zasięgnąć porady kilku specjalistów.

Wizyta u alergologa

Połowa wizyt u lekarza pediatry w pierwszych latach życia dziecka ma związek z obciążeniem alergią. Pediatra jest lekarzem, który może pomóc rodzicom wyłapać pierwsze objawy alergii pokarmowej u niemowlaka. W przypadku podejrzenia skieruje was do specjalisty – alergologa, który przeprowadzi pogłębioną diagnostykę. Złotym standardem w diagnostyce alergii pokarmowej jest tzw. „podwójnie ślepa próba”, którą przeprowadza się u pacjenta w warunkach szpitalnych. Do diagnostyki alergii potrzebna jest także dieta eliminacyjna, u mamy, która karmi piersią lub u dziecka, u którego już rozpoczęło się rozszerzanie diety.

Wizyta u dermatologa

Alergia pokarmowa u dziecka często manifestuje się zmianami skórnymi, swędzeniem i podrażnieniami. Niekiedy alergii towarzyszy atopowe zapalenie skóry (AZS). W takim przypadku dziecko powinno być pod opieką dermatologa, który przepisze odpowiednie preparaty do pielęgnacji wrażliwej i podrażnionej skóry niemowlęcia.

Konsultacja z dietetykiem

Dieta eliminacyjna (u matki karmiącej piersią i u dziecka u którego rozszerzamy dietę) jest podstawową metodą postępowania w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej. Dietę najczęściej zleca lekarz, a jej zbilansowaniem zajmuje się już wykwalifikowany dietetyk. Codzienny jadłospis powinien dostarczać niezbędnych składników odżywczych (dietetyk znajdzie alternatywę dla mleka czy innego alergenu, która dostarczy cennych składników).

Warto pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuację karmienia piersią przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Wprowadzanie nowych posiłków do diety niemowlęcia powinno nastąpić nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Zasada ta dotyczy także glutenu, który należy wprowadzić do diety dziecka jeszcze przed jego pierwszymi urodzinami. I obowiązuje zarówno u dzieci, u których występuje alergia pokarmowa i przy jej braku – wyjątkiem jest niepodawanie dziecku z alergią uczulającego produktu.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *