Select Page

Soniczna, elektryczna czy tradycyjna – jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Soniczna, elektryczna czy tradycyjna – jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczka do zębów jest podstawowym przyrządem do zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej i zapobiegania powstawaniu próchnicy. Na rynku dostępne są trzy rodzaje szczoteczek: soniczna, elektryczna i tradycyjna. Różnią się one od siebie przede wszystkim ceną i stopniem efektywności.

Bez względu na rodzaj szczoteczki należy wymieniać ją co najmniej raz na trzy miesiące (w przypadku sonicznych i elektrycznych urządzeń wymienia się same końcówki). Ponadto należy pamiętać, że codzienna higiena jamy ustnej nie wystarczy do usunięcia osadu, gromadzącego się na zębach. Dlatego raz na pół roku należy chodzić do stomatologa na skaling (usunięcie kamienia nazębnego).

Szczoteczka tradycyjna

Szczoteczka tradycyjna, zwana również manualną, jest najpopularniejszym przyrządem do mycia zębów. Można ją kupić w takich miejscach, jak drogeria internetowa SuperKoszyk, apteka czy nawet supermarket. Wyróżnia się dwa typy szczoteczki tradycyjnej: pęczkową i wielopęczkową. Pierwsza z nich wyposażona jest najczęściej w 9 rzędów pęczków włosia, natomiast druga ma ich, co najmniej 15. Największą zaletą szczoteczek manualnych jest ich cena, która waha się od 3 do 30 zł, w zależności od marki i liczby pęczków. Jej wadą jest natomiast czas szczotkowania, który wynosi co najmniej trzy minuty.

Szczoteczka elektryczna

Szczoteczki elektryczne mają wbudowane akumulatorki, co sprawia, że ich działanie uzależnione jest od prądu. Są one znacznie skuteczniejsze od manualnych, ponieważ nie wymagają dużego nacisku oraz czyszczą nawet trudno dostępne miejsca. Czas, jaki trzeba poświęcić na szczotkowanie zębów, wynosi ok. minuty. Wadą szczoteczek elektrycznych jest ich stosunkowo wysoka cena, która waha się od 60 do 250 zł.

Szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna czyści zęby, pobudzając włókna do drgania ultradźwiękami. Jej regularne używanie polecane jest osobom, mającym wrażliwe dziąsła, ponieważ jest ona znacznie delikatniejsza niż szczoteczka manualna czy elektryczna. Większość urządzeń sonicznych zawiera sygnalizator czasu szczotkowania zębów, co sprawia, że są one szczególnie polecane dla dzieci. Za szczoteczkę soniczną trzeba zapłacić od 200 do nawet 700 zł, na co wpływ ma przede wszystkim: marka oraz jakość materiału, z którego została ona wykonana.

Rozszerzenie informacji znajdziesz w artykule czym jest soniczna szczoteczka do zębów?

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *