Select Page

Spacer po zmroku – sprawdź, kiedy musisz mieć element odblaskowy!

Spacer po zmroku – sprawdź, kiedy musisz mieć element odblaskowy!

Piękna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Coraz więcej Polaków nie tylko regularnie biega, jeździ na rowerze, ale też spaceruje, wybierając coraz dłuższe trasy. To bardzo dobrze! Nie da się ukryć, że nasz kraj obfituje w przepiękne tereny parkowe, leśne i podmiejskie, które sprzyjają zarówno rodzinnym wypadom, jak i romantycznym spacerom w świetle księżyca.

Przy pięknej pogodzie łatwo się zapomnieć i znaleźć na terenie niezabudowanym w późnych godzinach wieczornych. Tymczasem wiąże się to z pewnymi obowiązkami, które nakładają na nas przepisy prawa. Ustawa o ruchu drogowym nakazuje, aby każdy pieszy (zarówno dziecko, jak i osoba dorosła), który znajduje się po zmroku na drodze poza terenem zabudowanym, wyposażony był w elementy odblaskowe. Brak takowych może oznaczać mandat w wysokości nawet do 500 zł, ale to nie on jest najważniejszy. Wyraźnie należy podkreślić, że odblaski naprawdę znacząco zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Odblaski – dlaczego warto?

Ekspert ze sklepu Odblaski24.com.pl podkreśla, że pieszy idący poboczem drogi widoczny jest dla nadjeżdżającego samochodu z odległości zaledwie 20 metrów. W przypadku auta, który jedzie z prędkością 60 kilometrów na godzinę (a przecież w terenie niezabudowanym może jechać znacznie szybciej) 20 metrów, to zdecydowanie za mało na jakąkolwiek reakcję. – Prawidłowo noszone odblaski zwiększają tę widoczność do ponad 150 metrów, a to przekłada się na dodatkową sekundę lub półtorej, podczas której kierowca może gwałtownie skręcić, by nas ominąć – tłumaczy ekspert. – Jest to więc dosłownie sekunda, która decyduje o życiu pieszego. Dlatego kwestię odblasków należy potraktować naprawdę poważnie.

W odblaski wyposażyć powinniśmy także maluchy, nawet jeśli mieszkamy w mieście i nie zdarza im się chodzić samotnie wzdłuż pozbawionej chodnika drogi. Gadżety odblaskowe dla dzieci nie tylko wyrabiają w nich pozytywne nawyki, ale też zwiększają ich bezpieczeństwo na przykład na nieoświetlonych parkingach czy drogach osiedlowych.

Jak nosić odblaski?

Oczywiście, samo posiadanie odblasków przy sobie to dopiero połowa sukcesu – należy je jeszcze umieścić tak, by kierowca miał szanse je zauważyć. Ponieważ pieszy powinien znajdować się po lewej stronie drogi, odblaski warto mieć po swojej prawej stronie – w ten sposób czynimy je bardziej widocznymi od strony nadjeżdżającego samochodu. Starajmy się nosić odblaski jak najniżej, ponieważ światła drogowe samochodu skierowane są właśnie na jezdnię. Opaska na kostce zostanie więc zauważona szybciej, niż czapka czy zawieszka.

Jakie odblaski wybrać?

Najbardziej popularną formą odblasków jest kamizelka odblaskowa, jednak ze względu na jej spore rozmiary oraz fakt, że często wychodząc rano z domu nie planujemy wieczornego spaceru, warto pomyśleć o takim rodzaju odblasku, który zawsze, bez względu na okoliczności, będziemy mieli przy sobie. Może to być nawet zawieszka, która na co dzień służyć nam będzie jako breloczek do kluczy. W każdej chwili możemy ją wyjąć i przyczepić na przykład do kurtki. Dobrze sprawdzają się też opaski samozaciskowe lub inne gadżety odblaskowe, które coraz więcej ludzi nosi na co dzień przyczepione do torebki czy plecaka – mówi ekspert Odblaski24.com.pl.

Ostatnio coraz popularniejsza jest odzież z elementami odblaskowymi lub plecak uszyty z odblaskowego materiału. W tym drugim przypadku jednak musimy pamiętać, żeby przełożyć go na przód.

Pamiętajmy także o innych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koniecznie chodźmy lewą stroną jezdni, korzystajmy z chodnika, jeżeli jest. Jeśli wzdłuż trasy wytyczona jest ścieżka rowerowa, pamiętajmy, że rowerzysta ma na niej pierwszeństwo. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek – to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *