Select Page

Świat bez seksu? To nie tylko japoński problem

Świat bez seksu? To nie tylko japoński problem

Seks to istotny element naszego życia. To nie tylko jeden z fundamentów udanego związku, ale również sposób na bycie szczęśliwym. W Japonii wolą go jednak nie uprawiać lub robią to z roboto-manekinami i za pomocą … komputera. Czy postępujący obecnie kryzys życia seksualnego Japończyków przełoży się również na inne kraje? Czy pozostaną nam tylko buziaki, cyber- i robo-seks?

Alarmujące dane

Dane naukowców mogą szokować: blisko połowa Japończyków (47,2 proc.) nie uprawia seksu. Żeby uściślić: takiego seksu, jaki znamy my – seksu z człowiekiem. Co więcej, ponad 40 proc. Japończyków z grupy wiekowej 18-34 lat (42 proc. mężczyzn i 44,2 proc. kobiet) przyznaje, że jeszcze ani razu go nie uprawiało. Dla uzupełnienia jeszcze kilka ciekawych, japońskich statystyk i nowinek:

  • 1/3 Japończyków poniżej 30. roku życia nigdy nie była na randce
  • 70. proc mężczyzn i 60 proc. kobiet w przedziale wiekowym 18-34 lata prowadzi życie singla
  • co roku sprzedaje się tam ok. 2000 seks manekinów
  • Japończycy często randkują z Ai Furuse – opartą na działaniu sztucznej inteligencji wirtualną asystentką, przy czym to tylko jeden z wielu symulatorów randek w tym kraju
  • 4,5 mln Japończyków z grupy wiekowej 35-54 wciąż mieszka z rodzicami
  • nawet połowa Japończyków mogła doświadczyć zjawiska ‘hikkikomori’, polegającego na unikaniu bezpośrednich interakcji społecznych z ludźmi (w tym również z rodziną i znajomymi) i zamykaniu się we własnych pokojach; osoby z syndromem hikkikomori tolerują i prowadzą wyłącznie życie wirtualne
  • w Japonii popularne są śluby z … postaciami anime
  • według danych podanych przez ONZ, w 2100 r. Japończyków będzie o 40 mln mniej, niż obecnie

Wnioski? Budzą niepokój

Wydaje się, że styl życia Japończyków nieuchronnie prowadzi do eliminacji tradycyjnego seksu i nie pomogą tu ani Viagra ani Erozon Max. Coraz częściej seks z drugim człowiekiem zastępują bowiem wirtualne igraszki, robot lub manekin. Z czego to wynika? Według przeprowadzonych badań z niechęci i lęku Japończyków przed mierzeniem się z dorosłym życiem i bezpośrednimi relacjami z człowiekiem. Duży wpływ na to ma praca, w której spędzają oni większą część dnia. Pracują pod ogromną presją, najczęściej w wielkich korporacjach i jedyne, czego pragną po przyjściu do domu to odpoczynek i sen. Po pracy wolą zaszyć się w czterech ścianach i prowadzić życie wirtualne – tak jest dla nich lepiej, wygodniej, prościej, mniej konfliktowo. Wielu Japończyków chciałoby wziąć ślub, jednak często nie pozwala im na to sytuacja ekonomiczna i są zbyt zapracowani, żeby się tym zająć. Poza tym, nie mają nawet czasu na poznawanie ewentualnych partnerów, dlatego odkładają tę decyzję na później.

Niestety tendencję takiego stylu życia przejmują również inne kraje, w tym Polska. Prawda jest taka, że Japonia wyznacza wiele kierunków, nie tylko w świecie nowych technologii, ale również, niestety, w relacjach międzyludzkich, a raczej ich zaniku. Czy da się coś zrobić, aby ten trend zatrzymać?

Niektórzy wskażą na ograniczenie pędu ku karierze i pędu posiadania. Inni na rozwój pomocy psychologicznej ludziom dotkniętym syndromem hikikomori oraz uzależnionym od internetu. Jeszcze inni – na wprowadzenie zasad ograniczających dostęp do nowych technologii i sztucznej inteligencji. W praktyce nie jest to jednak takie proste. O ile pomoc psychologa można zapewnić, o tyle zahamowanie rozwoju technologicznego wydaje się niemożliwe.

To, co się dzieje teraz w Japonii, jest tak naprawdę wyzwaniem dla całego świata. Czas pokaże, czy zdołamy sobie z tym poradzić.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *