Select Page

Świnoujście – miasto dla poszukiwaczy śladów historii

Świnoujście – miasto dla poszukiwaczy śladów historii

Ciekawi Cię II wojna światowa? A może lubisz zwiedzać stare budynki, gdzie widoczne są jeszcze ślady po użytej niegdyś amunicji? Jeśli tak, to wybierz się do Świnoujścia – miasta, które łączy w sobie zarówno polską, jak i niemiecką historię. Zobacz wojenne forty i dowiedz się dlaczego dla miasta tak ważna jest rzeka. Zarezerwuj apartament w Świnoujściu i wyrusz na poszukiwanie przygód.

Świnoujście położone jest w dość specyficznej lokalizacji, na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin oraz Karsibór na północno-zachodnim krańcu Polski. Miasto graniczy też bezpośrednio z Niemcami, co nie pozostało bez wpływu na jego burzliwą historię. W okresie II wojny światowej znajdowała się tam baza niemieckiej marynarki wojennej oraz składy amunicji i paliwa, w wyniku czego w 1945 r. Świnoujście zostało zbombardowane przez Amerykanów. Choć współczesne Świnoujście tętni życiem, nadal znajdują się tam zabytkowe fortyfikacje i obiekty militarne. Jeśli zatem choć trochę interesujesz się historią, zarezerwuj nocleg w Świnoujściu (czytaj więcej) i poznaj miejskie tajemnice.

Apartamenty w Świnoujściu – zobacz trzy forty miasta

Świnoujście z jednej strony graniczy z Morzem Bałtyckim, a z drugiej z Zalewem Szczecińskim, w dodatku te dwa akweny wodne są połączone przepływającą przez miasto rzeką Świną. Taka lokalizacja w burzliwych czasach wojen wymagała zastosowania militarnych rozwiązań i w 1846 roku zapadła decyzja o utworzeniu twierdzy Świnoujście, która składała się z 4 niezależnych fortów. Jeden z nich dzisiaj już nie istnieje, jednak nadal można podziwiać i zwiedzać 3 pozostałe budynki.

Fort Gerharda (Fort Wschodni) jest najstarszym obiektem twierdzy i nosi nazwę po słynnym projektancie twierdz – Gerhardzie Corneliusie de Walrawe. Wznoszono go przez ponad dziesięć lat i zbudowany został na planie pięcioboku. Obecnie znajduje się tam Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Drugim zachowanym budynkiem jest Fort Zachodni (Fort Reduta) składający się jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu. Niegdyś stacjonowała tam bateria nadbrzeżna, dzisiaj jest on siedzibą Muzeum Historii Twierdzy. Ostatnią częścią fortyfikacji jest Fort Anioła, który pełnił rolę posterunku obserwacji powietrznej dla sił niemieckich, a aktualnie mieści się tam Muzeum Architektury Militarnej.

Apartamenty w Świnoujściu – odkryj nieznane zakątki miasta

Każde miasto posiada swoje tajemnice, w Świnoujściu natomiast znajduje się Podziemne miasto na Wyspie Wolin. Podziemne miasto to w rzeczywistości sieć podziemnych bunkrów połączonych tunelem o ponad 1 km długości. Budowa tego kompleksu militarnego została rozpoczęta przez Niemców w latach 30., w celu ochrony bazy marynarki wojennej. Po II wojnie światowej fortyfikacja została zajęta przez Ludowe Wojsko Polskie. Jednym z cenniejszych i zachowanych pomieszczeń jest schron dowodzenia, w którym znajduje się wypełniona mapami sala operacyjno-logistyczna.

Aby zobaczyć Świnoujście z innej perspektywy i przyjrzeć się najważniejszym dla miasta miejscom pod względem strategicznym, warto skorzystać z lokalnych rejsów statkiem pasażerskim „Chateaubriand”. Pokonuje on wodną trasę o długości 24km (co zajmuje ok. 2h) i przepływa m.in. obok portu Marynarki Wojennej, latarni morskiej, fortów czy stacji pilotów. W ten sposób mamy możliwość zrozumienia jak ważna dla Świnoujścia jest jego lokalizacja oraz przepływająca w centralnym jego punkcie rzeka.

Świnoujście to dzisiaj uzdrowisko, jednak jego historia jest nadal widoczna w postaci budynków, które pozostały po czasach, kiedy miasto stanowiło ważny ośrodek militarny i handlowy. Z pewnością warto się tam wybrać, dlatego sprawdź bazę noclegową na Sun&Snow i zarezerwuj komfortowy apartament nad morzem (kliknij).

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *