Select Page

Wszystko co musisz wiedzieć o seksie w trakcie ciąży

Wszystko co musisz wiedzieć o seksie w trakcie ciąży

Seks w ciąży wzbudza wiele kontrowersji i jest przedmiotem licznych dyskusji. Wielu ekspertów w tej dziedzinie twierdzi, że jest on całkowicie bezpieczny, inni zaś radzą, aby go unikać.

Należy wprost powiedzieć, że stosunek w ciąży, w większości wypadków, jest jak najbardziej bezpieczny. Warto natomiast podkreślić, że brak ochoty na stosunek nie jest objawem nieprawidłowego przebiegu ciąży – każda kobieta przechodzi ciążę inaczej.

Oczywiście są wyjątki, takie jak np. ciąża zagrożona, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, zadać mu nurtujące pytania, a także otwarcie powiedzieć o swoich obawach. Z drugiej strony, choć wiedza i doświadczenie lekarza prowadzącego z pewnością będą bardzo pomocne, trzeba też pamiętać, że samopoczucie kobiety najlepiej mówi jej o tym, co powinna robić, a czego unikać.

Pierwszy trymestr – seks a poronienie

Pierwszy trymestr wydaje się być kluczowy dla kobiety, ponieważ właśnie wtedy występuje największa obawa przed poronieniem. Większość tych lęków jest jednak bezpodstawna, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, że orgazm może być bezpośrednią przyczyną poronienia, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko w łonie matki chronią mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy, dlatego skurcze spowodowane orgazmem w pewnością nie zaszkodzą maluchowi. Każde obawy jednoznacznie potwierdzi lub rozwieje jedynie lekarz, dlatego to on powinien być źródłem, z którego ciężarna czerpie wiedzę dotyczącą ciąży i jej przebiegu.

Podczas pierwszego trymestru ciąży większość kobiet boryka się z mdłościami, które są dokuczliwe i zdecydowanie zmniejszają apetyt na seks. Wiele ciężarnych boryka się także z suchością pochwy – nie ma jednak przeciwwskazań, aby sięgnąć po żel nawilżający, bo nie przenika on do krwi i z pewnością nie zaszkodzi maluchowi.

Drugi trymestr – czego unikać?

W drugim trymestrze zaleca się unikania pozycji, w których kobieta leży na plecach – takie pozycje w ciąży zwiększają nacisk macicy na naczynia krwionośne. Jednak pozycje „na jeźdźca”, kiedy kobieta góruje, lub te, w których partner jest za nią, są jak najbardziej bezpieczne i polecane podczas drugiego trymestru ciąży.

W drugim trymestrze wiele kobiet doświadcza znaczącej zmiany w sferze seksu i zyskuje ogromną ochotę na współżycie. Ciężarne w tym czasie odczuwają podczas stosunku większą przyjemność. Dlaczego? Pochwa jest lekko nabrzmiała, ciało się powoli zaokrągla i zmienia, kobieta rozkwita, znikają dolegliwości z pierwszego trymestru i zastępuje je ekscytacja związana z oczekiwaniem na nowego członka rodziny.

Trzeci trymestr – czy sperma może doprowadzić do przedwczesnego porodu?

Generalnie – nie. Za to często zdarza się nadmierna aktywność płodu po orgazmie, a kobieta ciężarna może odczuwać skurcze, które utrzymują się nawet do 30 minut. Jeśli trwają dłużej, powinna udać się do lekarza. Może również wystąpić lekkie krwawienie – odpowiada za nie obrzęk szyjki macicy. Jeśli krwawienie występuje często lub jest intensywne, a przyszła mama odczuwa dyskomfort po stosunku, niezwłocznie powinna udać się do lekarza na kontrolę.

To zupełnie naturalne, że apetyt na seks w ciąży w trzecim trymestrze nieco słabnie. Kobieta ponownie zaczyna odczuwać męczące dolegliwości, boryka się z opuchlizną, brzuch staje się coraz większy i zaczyna przeszkadzać. Ciężarna czuje się nieatrakcyjna, ciężko się jej oddycha, ma zaparcia, zgagę, odczuwa parcie na pęcherz. To wszystko ma znaczący wpływ na jej samopoczucie i ogólne postrzeganie siebie. Do tego wszystkiego dochodzi obawa przed przedwczesnym porodem.

Warto pamiętać, że podczas współżycia chodzi przede wszystkim o bliskość – to ona sprawia, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna czują się kochani i umacniają swoją więź, zwłaszcza podczas tak pięknego stanu, jakim jest ciąża. Dlatego, jeśli nie ma przeciwwskazań, nie trzeba unikać intymnych zbliżeń. Dla zaangażowanego mężczyzny okres ciąży jest bardzo ważny i chce go przeżywać razem z partnerką, rozpieszczać ją i cieszyć się każdą wspólnie spędzoną chwilą. Jeśli natomiast obawa przed seksem jest zbyt silna, nie należy się zmuszać. Miłosne igraszki można zastąpić bezpieczniejszymi pieszczotami i czułością innego rodzaju, która zbliży przyszłych rodziców równie mocno.

Informacja od wydawcy

Redakcja

Artykuły publikowane na łamach portalu zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Portal opiniotwórczy

Portal internetowy o szerokiej tematyce prowadzony przez entuzjastów wielu dziedzin. Wszystkie treści poddawane są dwukrotnej weryfikacji oraz ocenie merytorycznej. Zależy nam, aby do czytelników docierały same perełki. Zaglądaj tu często, pisz, komentuj. Chcemy poznać Twoje zdanie na każdy temat.