Select Page

Zapobieganie ciąży to nie jedyny cel stosowania antykoncepcji – sprawdź, w czym jeszcze może pomóc

Zapobieganie ciąży to nie jedyny cel stosowania antykoncepcji – sprawdź, w czym jeszcze może pomóc

Myślimy o niej przede wszystkim w kontekście zapobiegania ciąży. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że to tylko wierzchołek góry lodowej, bo tak naprawdę antykoncepcja hormonalna daje nam o wiele więcej. Wciąż jednak pozostaje ona tematem tabu, a kobiety wstydzą się głośno o niej rozmawiać. Rzesza kobiet sięga po nią, bo to doskonały środek na wiele kobiecych dolegliwości. Co zyskamy stosując antykoncepcję hormonalną?

Ma 60 lat, a u niejednej kobiety potrafi wywołać rumieniec na twarzy. Antykoncepcja hormonalna została stworzona z myślą o kobietach, a one wciąż wstydzą się o niej mówić, nawet z lekarzem. Nie zdają sobie sprawy, jak wiele tracą w ten sposób, bo zapobieganie ciąży to nie jedyna korzyść, jaką niesie ze sobą antykoncepcja hormonalna. Jednak nieustające kontrowersje, głównie etyczne, wokół tej metody zapobiegania ciąży spowodowały, że edukacja seksualna w Polsce nadal ma wiele braków, a cierpią na tym przede wszystkim same kobiety. Ich gospodarka hormonalna jest o wiele bardziej rozbudowana niż w przypadku mężczyzn, a to ma wpływ na wiele procesów zachodzących w kobiecym organizmie. Okazuje się, że wiele dolegliwości, które kobiety uważają za swoje piętno i cenę bycia kobietą, można załagodzić właśnie środkami antykoncepcyjnymi i w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Stworzona z myślą o kobietach

Korzyści antykoncepcji hormonalnej należy upatrywać już w jej genezie. Tabletka antykoncepcyjna, której zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie ciąży, powstała przypadkiem. Naukowcy poszukiwali skutecznego środka na kobiece dolegliwości związane z miesiączkowaniem. W 1960 roku stworzyli środek hormonalny, który dziś uznawany jest za symbol kobiecej wolności. Początkowo jednak kobiety musiały walczyć o prawo do jego stosowania. W niektórych stanach w USA były one nielegalne, a działaczki na rzecz prawa kobiet do antykoncepcji trafiały nawet do więzienia. Na szczęście, z czasem tabletki hormonalne stały się dostępne w powszechnej sprzedaży.

Należy jednak pamiętać, że hormony to potężna broń i to nie tylko w przenośni. Silnie oddziałują na organizm kobiety i mają duży wpływ na zachodzące w nim procesy. To właśnie dlatego, hormonalne środki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę, a ich stosowanie powinno być pod stałym nadzorem lekarza. Kluczem do tego, by wyciągnąć jak najwięcej korzyści ze stosowania antykoncepcji jest jej właściwy dobór, nie tylko pod kątem proporcji hormonów, ale i samej metody. O tym ostatnim powinny zdecydować przede wszystkim same kobiety, bo metoda antykoncepcji nie może kolidować z naszym stylem życia. W przypadku środków hormonalnych najważniejsza jest systematyczność, a więc dobór metody powinien być zależny od naszych możliwości – nie każda kobieta będzie pamiętać o regularnym zażywaniu tabletek. Lekarz uwzględni również nasz wiek i ogólny stan zdrowia.

Dla zdrowia i urody

Dlaczego odpowiedni dobór środków antykoncepcyjnych jest ważny? Tak naprawdę zapobiegać ciąży będzie każdy z nich, jednak nie każdy będzie dobrze wpływał na samopoczucie kobiety. Środki powinny być dobierane indywidualnie i to do momentu, aż osiągniemy pożądany efekt. Co to znaczy? Oprócz oczywistego skutku, jakim jest zapobieganie ciąży, hormony mogą również wpłynąć na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim uregulować cykl miesiączkowy. Antykoncepcja hormonalna poprawi również wygląd skóry, zmniejszy napięcie przedmiesiączkowe. Kobiety z pewnością docenią też jej wpływ na poprawę przemiany materii. Badania potwierdzają również, że antykoncepcja hormonalna łagodzi objawy menopauzy oraz spowalnia rozwój osteoporozy, a więc typowo kobiecych dolegliwości.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą być również stosowane jako lekarstwo. Obfite i bolesne krwawienie, czy dolegliwości związane z torbielami i mięśniakami bardzo często łagodzone są przez antykoncepcję hormonalną – wskazuje portal ABC Zdrowie. Udowodniono również, że jej stosowanie może zmniejszać ryzyko wielu chorób. Badania szkockich naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen potwierdziły, że kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, są mniej narażone na zachorowanie na nowotwory jelita grubego, raka trzonu macicy czy raka jajnika. Co ważne, efekt ten utrzymuje się przez 30 lat po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej . Należy wspomnieć również, że upośledza ona płodność kobiety tylko na czas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych i po ich odstawieniu wraca ona do normy w ciągu kilku dni.

Informacja od wydawcy

Artykuł sponsorowany

Artykuły oznaczone jako "sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Opublikowane utwory nie mogą być powielane na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie. Kopiowanie treści jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Ilona

    Ja biorę tabletki, nie dlatego, że chcę uniknąć ciąży, ale dlatego, że muszę to robić ze względu na cerę. Mam problemy z hormonami i jedynie mocne tabletki regulują mi organizm.

    Odpowiedz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *